Çelebi Konağı çürüyor

Çelebi Konağı çürüyor

Meram ilçesinde bulunan ve 2 asra yakın bir tarihi olduğu tahmin edilen tarihi Ayanbey Konağı (Çelebi Evi) yıllardır koruma altına alınmadığı için günden güne yok oluyor

AYANBEY KONAĞI HÜZÜNLÜ
Meram Aslanbey Mahallesi Cirit Sokak içerisinde bulunan tarihi Ayanbey konağının içler acısı hali yetkililer tarafından bir türlü görülmek istenmiyor. Meram’da ayakta kalabilen son hatıralardan birisi olan konağın içler acısı halini mahalle sakinlerini de üzüyor. Yrd. Doç. Dr. Yaşar Erdemir, her köşesinde iki asra yakın bir tarihin izleri olan konağın metruk bir halde kaderine terk edilmesinin kabul edilemeyeceği belirtiliyor.

BU KONAK BAHARA ÇIKMAZ
Konağın çatısının açık olması nedeniyle yağan her kar ve yağmuru içeriye aldığını da ifade eden mahalle sakinleri, “Konağın üzerinden geçen her kış gerek tarihimizden gerek güzelliklerden bir şeyleri yıkıp götürüyor. Eğer önlem alınmaz ise bu konak önümüzdeki bahara çıkmaz. Bu konağa en kısa zamanda sahip çıkılması tarihe olan saygımızı gözler önüne serecek” diye konuştu.

Daha öncede birkaç kez gündeme getirdiğimiz Ayanbey Konağı’nın durumuna üzüldüklerini ifade eden mahalle sakinleri,  “Tarihi konak Meram’da artık kalabilen son hatıralardan ve en zengin örneklerden sadece biri. Ancak üzülerek söylemek isteriz ki her köşesinde iki asra yakın bir tarihi barındıran ve evin içerisindeki işçiliklerden anlaşılacağı gibi bir göz nurunun saklı olduğu konak bu gün metruk bir halde ve gayri ahlaki amaçlar için kullanılıyor. Ecdat yadigârlarımıza reva görülen bu olmamalı. Bu nedenle başta konağın asıl sahiplerinden daha sonra yetkililerden bu konağa sahip çıkmalarını arzu ediyoruz” dedi.

Meram Aslanbey Mahallesi Cirit Sokak içerisinde bulunan ve yaklaşık 2 asra yakın bir tarihi olduğu tahmin edilen Ayanbey Konağı, ilgisizlik yüzünden günden güne yıkılıyor.

KORUNMAZSA BAHARA ÇIKMAZ
Tarihi neredeyse iki asra yaklaşan konağın üst kısmının açık olmasının büyük bir tehlike oluşturduğunu özellikle belirten mahalle sakinleri, “Konağın çatısının açık olması yağan her kar ve yağmuru içeriyse alıyor. Konağın üzerinden geçen her kış bir şeyleri yıkıp götürüyor.
Eğer önlem alınmaz ise bu konak önümüzdeki bahara çıkmaz. Ayanbey Konağı Meram’da ayakta kalabilen son hatıralardandır. Bu nedenle bu konağa en kısa zamanda sahip çıkılması tarihe olan saygımızı gözler önüne serecek diye konuştu.
AYANBEY KONAĞI’NIN TARİHİ
Daha önceki haberlerimizde görüşlerini aldığımız Yrd. Doç. Yaşar Erdemir,  Konağın tarihi ve özellikleri konusunda şu bilgileri vermişti;  “Konya evlerinin nadide örneklerinden birisi olan konağın kerpiç malzeme ile örülen duvarlarına bakıldığında ‘Bağdadi’ örgü tekniği ve 19. yüzyıl üslubunun kullanıldığı anlaşılıyor. Geleneksel Türk ev mimarisi ve Konya evlerinde olduğu belirlenen konak özgünlüğü ve ahşap malzemenin zenginliği ile dikkat çekiyor. Ayanbey Konağı bu günkü haliyle ne yazık ki yürekleri burkuyor.
KONAĞIN SAHİPLERİ KİMLERDİ?
Konağın eski sahipleri Akif Ağazade ile o yıllar Belediye Su Komisyonu Reisi olan oğlu Avukat Mehmet Tevfik Efendi imiş.  Konağı sonra Batmanlar, daha sonra ise Mehmet Canbilenler satın almış. Burası bu nedenle bir Çelebi evi olmalı.
ALİ SAİT ÖGE Merhaba

Bu haber toplam 2236 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.