Çevreci grup Konya'da

Çevreci grup Konya'da

''Anadolu'yu vermeyeceğiz'' sloganıyla yola çıkan ve kendilerine ''Doğu Akdeniz Kervanı'' adını veren çevreci grup Konya'ya ulaştı.

Doğaya ve yaşama zarar veren tüm yatırımların durdurulması için ''Anadolu'yu vermeyeceğiz'' sloganıyla düzenlenen ''Büyük Anadolu Yürüyüşü''ne katılan ''Doğu Akdeniz Kervanı''ndaki çevreci grup develerle birlikte Konya'ya geldi.
Kervan sorumlusu Pervin Çoban Savran yaptığı açıklamada, 16 Nisan'da Antakya'dan yola çıkan kervana 19 Nisan'da Sarıkeçililer olarak 2 deveyle destek verdiklerini ve kervanın Karaman'ı geçerek Konya sınırına ulaştığını söyledi.
Doğu Akdeniz Kervanı olarak 30 günde Ankara'ya ulaşmayı hedeflediklerini belirten Savran, ''Anadolu'nun değişik yörelerindeki vadilerden, köylerden, kasabalardan, şehirlerden yola çıkan kervanlar gibi bizde geçtiğimiz bölgelerdeki halkla görüşerek Anadolu'nun doğa ve yaşamının karşı karşıya olduğu tehlikeyi anlatıyoruz'' dedi.
Kervanın yürüyüşüne yağmur altında devam ettiğini ifade eden Savran, şunları kaydetti:
''Anadolu bu yıl bereketli bir yılını yaşıyor. Kervanımız Toros Dağları'nı aşarak Anadolu'nun bozkır coğrafyasına girdi ve yaklaşık 10 gündür aralıklarla devam eden yağmurun altında yürüyüşümüze devam ediyoruz. Sarıkeçili kültüründe develer bereket demektir. Develer gittiği yöreye bereket götürür ve bizim kervanımızda develerle birlikte yağmuru taşıyor. Yeni açan bahar çiçekleri papatya, gelincik ve gökbaş gibi çiçekler arasında ilerliyoruz. Yağmurdan korunmak için kervandakiler yağmurluk giyerken, develerimizi de yağmurdan korumaya çalışıyoruz.''
Her geçen gün Ankara'ya bir adım daha yaklaştıklarını belirten Savran, ''Bugün Konya sınırına ulaştık. Perşembe günü Çatalhöyük'e ulaşacağız ve cuma günü bir basın açıklaması yapacağız. Çatalhöyük'te Hıdırellezi İstanbul ve Ankara'dan gelen çevreci arkadaşlarla birlikte kutladıktan sonra yürüyüşümüze devam edeceğiz'' diye konuştu.
Savran, kervanlarının Konya'da Mevlana'yı ziyaret edeceğini ve ardından yoluna devam edeceğini sözlerine ekledi.
 

Bu haber toplam 1297 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.