Çumra'da Çiftçi ve Çobanların Aylığı 10 Bin TL'yi geçemeyecek

Çumra'da Çiftçi ve Çobanların Aylığı 10 Bin TL'yi geçemeyecek

Çumra sivil toplum kuruluşları tarım işçi ücretleri hakkında toplantı düzenlendi. Son dönemde özellikle Afganlıların yüksek maaş talebi bu toplantının ana temasıydı. Buna göre yevmiye 350 TL'yi maaşlardan 10 Bin TL'yi geçemeyecek.

"Çumra Ziraat Odası Başkanlığınca koordine edilen Yabancı Uyruklu Tarım işçileri ve çobanları çalıştırma şartları, ücretleri konusunda toplantı 15.03.2023 Çarşamba Günü Saat 14.00 da Çumra Ticaret Odası toplantı salonunda toplanıldı. Toplantıya ilçede faaliyet gösteren tüm STK Başkanları ve önder çiftçilerimiz katılım sağladılar.
Tarım İşçilerine Belirlenen Asgari Ücret ve Çocuk İşçiliğinin Önlenmesi Hakkında genelge hakkında bilgilendirme yapıldı. Asgari ücret tespit komisyonun; 22/12/2022 tarihli, 2022/2 sayılı Kararı istinaden; ilçemizde tarım işçisinin bir günlük normal çalışma karşılığı 350 TL sürekli İşçilerin ise 10.000TL olarak belirlenmiştir.
Tarımsal üretim ve Hayvancılık yapan üreticilerimiz tarafından yüksek ücret taleplerinin kabul edilemez, altından kalkılmasının mümkün olmadığı kanaatine varıldı.
Bu insanların kayıt dışı çalışmalarından dolayı ülkemizde belirlenen asgari ücret ve kalifiye elemanlara verilen ücretler gibi yasal bir maaş verme şansı oluşmamıştır. Hal böyle olunca normal çalışma ücretlerinin çok üzerinde afaki ücret taleplerinin olduğu değerlendirilmiştir. Bu bağlamda toplantı üyeleri konuyla alakalı olarak hem tarımsal ve hayvansal üretimimizin kesintiye uğramaması hem de istihdam edilen yabancı uyruklu kişilerin mağdur edilmemesi için aşağıda belirtilen tavsiye niteliğinde kararlar alınmıştır. Buna göre uyulmaması halinde, 4857 sayılı Kanun'un 113. maddesine göre, bu Kanun'un 4. maddesinin birinci fıkrasının (b) ve (ı) bentlerinde sayılan işyerlerinde çalışan işçiler hakkında 32, 35, 37 ve 38. madde hükümlerinin uygulanacağı, bu maddelere aykırılık hallerinde ilgililer hakkında ilgili ceza hükümlerinin uygulanması için, İlçe Kamu kurum ve Kuruluşları ile irtibata geçilerek denetimler sağlanacaktır." Denildi. haberfark.net

Bu haber toplam 1279 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum