D. Mehmet Doğan, "İstiklâl Marşı, Akif’in muhayyilesinde vardı"

TYB Konya Şubesi’nin düzenlediği programda konuşan TYB Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan, İstiklâl Marşı’nın Akif tarafından 2 günde yazıldığını, fakat muhayyilesinde Balkan Harbi ile oluşmaya başladığını açıkladı.

D. Mehmet Doğan:

İstiklâl Marşı, Âkif’in muhayyilesinde vardı

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi 2021 yılı kültürel etkinliklerinin ilk programını “İstiklâl Marşı – Bin Yılın Destanı” başlığı altında sosyal medya hesaplarından çevrimiçi gerçekleştirdi. TYB Şeref Başkanı ve Mehmet Âkif Ersoy Araştırmaları Merkezi Başkanı D. Mehmet Doğan’ın konuşmacı olarak katıldığı programı TYB Konya Şubesi eski Başkanı Mehmet Ali Köseoğlu yönetti. Programa bir mesajla katılan TYB Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu, “TYB Konya Şubesi olarak özelde şehrimizin kültürel, sanatsal ve düşünce alanındaki değerlerini dile getirmeye, seslendirmeye devam ederken genelde medeniyetimizden aldığımız güçle dünyaya söyleyecek sözümüzün olduğunu biliyoruz ve Konya'dan dünyaya evrensel, pörsümez değerlerimizi anlatmaya çalışıyoruz. 20 yıldır yayınladığımız ve gerçekleştirdiğimiz faaliyet takvimine bağlı olarak bu yıl da millî ve manevî değerlerimizle istikametimize doğru ilerleyeceğiz. “İstiklâl Marşı: Bin yılın Destanı” başlığı altında bu yılın ilk programını Şeref Başkanımız Mehmet Doğan ağabeyimiz ile açıyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Mehmet Akif Ankara'ya Davet Edildi

Konya Büyükşehir Belediyesi, Selçuklu, Karatay ve Meram Belediyeleri iş birliği ile gerçekleştirilen programda konuşmacı D. Mehmet Doğan, “İstiklâl Marşı, milli mutabakat metnimizdir” ana fikri çerçevesinde sunduğu konuşmasında marşın yazılış, ortaya çıkış ve kabul edilişinin hikâyesini anlattı. Mili Mücadele döneminde insanların kenetlenmesini sağlayacak bir marşa ihtiyaç duyulduğunu, bunun için de meclis tarafından bir yarışma açıldığını söyleyen Doğan, “Ben öyle düşünüyorum ki bu yarışma zaten Mehmet Âkif için açılmıştı” dedi.  Mehmet Âkif’in Millî Mücadelenin hemen başında özellikle Ankara’ya dâvet edildiğini, Ankara’ya vasıl olması haberlerinin ise Hâkimiyeti Millîye Gazetesi’nde ‘İslâm Şairi Mehmet Âkif Ankara’da’ başlıkları ile halka duyurulduğunu söyledi.

Doğan, İstiklâl Marşı için açılan yarışmada da Mecliste bulunan çoğunluğun şiiri Mehmet Akif’in yazmasını istediğini ancak bunu açıktan belli etmediklerini söyledi.

İstiklâl Marşının Ana Hatları Nasrullah Camii Vaazındadır

Açılan yarışmaya Mehmet Âkif’in katılmadığını, bunun üzerine Maarif Vekili Hamdullah Suphi’nin Âkif’in yakın arkadaşı Hasan Basri Çantay’ı aracı yaparak şiiri yazması konusunda Mehmet Âkif’i ikna ettiğini söyleyen Doğan, “Ortaya konulan 500 liralık ödül Akif’in yarışmaya katılmamasında etkili olmuştur” dedi. Millî Mücadele sırasında Âkif’in Balıkesir Evrenos Gazi Camii ve Kastamonu Nasrullah Camiinde yaptığı konuşmalara değinen Doğan, “İstiklâl Marşı Nasrullah Camii vaazının ana hatları ile mısralara dökülmüş halidir” diye kaydetti. Mehmet Doğan, İstiklâl Marşı için “Bin Yılın Destanı” demesinin sebebi olarak da şunları söyledi: “Bence İstiklâl Marşı sözleri Balkan Harbi ile Akif’in muhayyilesinde oluşmaya başladı. Çanakkale Savaşı ile bu arzu güçlendi. Zaten 1915 yılında yazdığı Çanakkale Şehitleri şiiri de 1924 yılına kadar hiçbir yerde yayınlanmamıştır. Akif’in notları arasında kalmıştır. Bu şiir ancak 1924 yılında yayınlanmıştır. İstiklâl Marşı bütün bu birikimler sonrası ortaya çıkmış bir Millî Mutabakat Metnidir.”

Batıcılar Bile Şiiri Onaylamıştı

Mehmet Doğan, İstiklâl Marşı’nın iki günde yazıldığını, yazıldıktan sonra Maarif Vekili Hamdullah Suphi tarafından Hâkimiyet-i Millîye gazetesine verilerek daha meclise gelmeden bu gazetenin birinci sayfasında yayınlandığını, bunun da bu şiirin özellikle Mehmet Akif tarafından yazılmasının istendiği konusunda en büyük delil olduğunu belirtti. Şiirin mecliste okunmasından sonra tek muhalif oyun Tunalı Hilmi tarafından verildiğini, bunun da şiirin genel bir kabul gördüğünün delili olduğunu söyleyen Mehmet Doğan, “O zamanki Batıcılar bile bu şiiri onaylamıştı. Çünkü karşımızda bizi yok etmeye çalışan bir Batı vardı. Bunu herkes görüyordu” dedi. haberfark.net

Bu haber toplam 137 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.