Delireyecek miyiz!

Delireyecek miyiz!

Deli dana hastalığı olan ülkeler arasında yer alan İrlanda'dan da et ithalatına kapı açıldı.

Tarım Bakanlığı, İrlanda ile sertifika konusunda anlaştıklarını açıkladı. Et ithalatının açık olmasına karşın sertifikasyon anlaşmazlığı nedeniyle bugüne kadar et alınmayan İrlanda, Türkiye’yle anlaşmaya hazırlanıyor.

İrlanda, 2010 yılında Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (OIE) tarafından deli dana hastalığı enfeksiyonu bulunan ülkeler arasında gösterildi. İrlanda’da yayın yapan RTE News, dünkü haberinde, İrlanda’nın et ithalatı için Türkiye ile müzakerelere başladığını duyurdu. İrlanda ile 14 yıl ara verilen et ithalatı, sertifikasyonda anlaşılması durumunda yeniden başlayacak. İrlanda Tarım Bakanı Brendan Smith, RTE News’e verdiği demeçte, Türkiye’nin yılda 150 bin ton et ithalatına ihtiyacı olduğunu dile getirerek ihracatın açılmasıyla ülkesinin bundan olumlu etkileneceğini, çiftçilere de fiyatların artması açısından yardımcı olacağını ifade etti.

BAKANLIK DOĞRULADI
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Romanya ve Bulgaristan hariç AB ülkelerinden sığır eti ithalatına izin verildiği belirtilerek şöyle denildi: “İlgili ülkelerle, gelen talepler doğrultusunda öncelik verilerek ikili görüşmeler gerçekleştirilmiş olup veteriner sağlık sertifikası üzerinde mutabakata vardığımız ülkelerden ithalat yapılmaktadır. Anlaşmaya varılan ülkeler arasında İrlanda da bulunmaktadır.”


‘Deli dana testi yaptırmak istemiyorlar’
İrlanda’dan ithalat izni olmasına rağmen bugüne kadar et alınmadığını dile getiren Emin Et Yönetim Kurulu Başkanı Emin Arslan, şunları söyledi: “İngiltere, İrlanda ve İskoçya, Türkiye’nin sağlık sertifikasyonunu kabul etmiyordu. Öte yandan ‘Hayvanlara deli dana testi yaptırmam’ diyordu. Bu nedenle biz de et ithalatı yapamıyorduk. Tarım Bakanlığı, ithalat için bu sertifikann tanınmasını istiyor. Tabi deli dana testi yaptırmak istememesi de önemli bir neden; çünkü ithal edeceğimiz hayvan ya da etin kimlikleriyle birlikte sağlıklı olduğuna dair de o ülkenin yetkili mercilerinden alınmış belge olması gerekiyor. Sertifikasyon sorunu aşılırsa İrlanda, fiziki olarak da ithalat yapılacak ülkeler arasına girer.”

İRLANDA TÜRKİYE’Yİ DELİRTMEK İSTİYOR!
İthalat izni olmasına karşın sertifikasyon sorunu nedeniyle bugüne kadar hiç et alınmayan İrlanda, Türkiye’ye et satmak için harekete geçti. Müzakerelere başlayan İrlanda, OIE’nin verilerinde deli dana hastalığı olan ülkeler arasında yer alıyor. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, İrlanda ile sertifika konusunda anlaştıklarını açıkladı HT Ekonomi, 28 Eylül’de yaptığı haberle deli dana hastalığı olan ülkeleri açıklamıştı.

Hastalık görüldü
Türkiye’nin et ithalatı yaptığı Polonya ile Avusturya 2009’da OIE tarafından hastalığın görülmediği ülkeler arasında yer alırken, örgüt ülkeyi 2010’da enfeksiyon olan ülkeler arasına aldı.

Ebru ERDOĞAN-HT EKONOMİ

Bu haber toplam 1215 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum