Depolardaki havuç, sevkiyata hazırlanıyor

Depolardaki havuç, sevkiyata hazırlanıyor

Türkiye'nin havuç ihtiyacının yaklaşık yüzde 65'ini karşılayan Konya'da son günlerde eksi 15'e kadar düşen soğuk havada havuç üreticileri depolardan taşıdıkları havuçları hazırlayarak sevkiyat yapmayı sürdürüyor.

Meram ilçesi Kaşınhanı Mahallesi'nde çiftçiler  80 bin dekar arazide havuç yetiştiriciliği yapıyor. Yaz aylarında aşamalı söküm yapılarak bir bölümü ihraç edilen havuçların bir bölümü ise depolara taşınıyor. Kış aylarında ise depolara taşınan havuçlar, fabrikalara taşınarak burada paketleme işlemi oluyor.

 Son günlerde eksi 15'e kadar düşen bölgedeki hava sıcaklığına rağmen havuç fabrikalarındaki mesailer aralıksız sürüyor. Sağlıklı depolama sayesinde yılın her ayı paketleme ile beraber Türkiye'deki 650 bin ton havuç üretiminin, 450 bin tonu Kaşınhanı'ndan karşılanıyor.

Yıllık 5 bin ton havuç üretimi yaparak farklı ülkelere ihracat yaptıklarını kaydeden firma yetkilisi Recep Pullu, "Tarladan getirdiğimiz ve depolardan kış aylarında taşıdığımız çamurlu havuçları havuzlara bırakıyoruz, oradan temiz bir şekilde paketliyoruz. Yılda 4 bin ile 5 bin ton arasında üretimimiz mevcut. Ülkemizde her bölgeye ürün gönderiyoruz. İhracatımız da var. Arap ülkelerinin yanı sıra Gürcistan, Romanya, Yunanistan ve Bulgaristan var. Türkiye'nin yüzde 65 ihtiyacını karşılıyoruz. Bizde 12 ay havuç paketlemesi var. Haziran ayının 15'inden itibaren tarladan söküme başlıyoruz. Kış ayları için ise depolama yapıyoruz. Bu depolardan da mart ayının sonuna kadar kullanıyoruz. Soğuk kış günlerinde buradan havuçları depolardan getiriyoruz. Depoda da bittikten sonra yine tarladan söküm zamanı gelir ve tarladan sökeriz" diye konuştu.

Kış aylarında da üretimin sürdüğünü ifade eden Recep Pullu sözlerini şu şekilde sürdürdü; "Kış aylarının kendine göre bir zorluğu bulunuyor şimdi yaz gibi olmuyor. Yazın saat 7'de başladığımız işe kış aylarında saat 9'da başlayabiliyoruz havaların soğuk olmasından dolayı. Hava iyi olursa zaten böyle bir sıkıntımız yok ama hava soğuk olduğu zaman ister istemez, işimizi insanlarla yaptığımız için, makine olmadığı için mecburen saat 9 gibi başlıyoruz işe. Hava soğuk olunca eleman alanında sıkıntı oluyor. Bizim işlerde süreklilik devamlı var. Yani yaz, kış fark eden bir şey yok, yaz ile kış aynı şu anda."

Pullu, "Bundan 10 gün önce söktüğümüz havucun fiyatı 1,25 kuruştu, şu anda kar yağdığı için, tarlalara giremediğimiz için bu 2,25 kuruşa geldi. 2,25 kuruş fiyat bizi yine kurtarmıyor. Biz sadece günü geçiştirmek için yani. İhracat durmasın süreklilik olsun, herkes işinde, herkes ekmeğinde olsun diye. Hedefimiz ise 10 bin ton. İlerleyen yıllarda, ilerleyen zamanlarda bunu başarmak istiyoruz" şeklinde konuştu. haberfark.net

Depolardaki havuç, sevkiyata hazırlanıyor

Depolardaki havuç, sevkiyata hazırlanıyor

Depolardaki havuç, sevkiyata hazırlanıyor

Depolardaki havuç, sevkiyata hazırlanıyor

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 258 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.