Elde ettiği solucan gübresiyle toprağın verimini arttırıyor

Elde ettiği solucan gübresiyle toprağın verimini arttırıyor

Konya'da bir kişi, kendi imkanlarıyla evinin bodrum katına kurduğu kapalı alanda özel besinlerle beslediği solucanların gübresiyle toprağın verimini arttırmaya...

Konya'da bir kişi, kendi imkanlarıyla evinin bodrum katına kurduğu kapalı alanda özel besinlerle beslediği solucanların gübresiyle toprağın verimini arttırmaya çalışıyor.

Konya'da meslek olarak süt ürünleriyle uğraşan 56 yaşındaki Mehmet Uslu, evinin bodrum katına kendi imkanlarıyla kapalı bir alan kurdu. Uslu, bu alanda bulunan havuzlarda özel besinlerle beslediği solucanların gübresiyle toprağın veriminin yüzde 50-60 civarında artırılmasını sağlıyor.

7 ay önce solucan gübresi üretmeye başladığını ve solucan gübresine ülke topraklarının ihtiyaç duyduğunu hissettiğini belirten Mehmet Uslu, "Araştırmalarımızda organik tarımın ve bitkinin olmazsa olmazı, toprağın çikolatası olan solucan gübresinin muhakkak çiftçilerimizin, üreticilerimizin bunu en azından belirli bir bölgesinde denemesini tavsiye ediyorum. Çok yararlı olduğunu görecekler. Verimin yüzde 50-60 civarında artıracak. Suda da yüzde 30-40 gibi tasarruflar sağlıyor. O yüzden çiftçilerimize öneriyorum" dedi.

"Şu an da 1 milyon 200 bin civarında solucanım var"

Uslu, ilk başta istiridye mantarını araştırdığını ve bir arkadaş tavsiyesiyle solucan gübresini araştırmaya başladığını ifade etti. İnternetten 3-4 ay kadar araştırdıktan sonra karar verdiğini dile getiren Uslu, "Şu an da 1 milyon 200 bin civarında solucanım var. İlk etapta 3 ton gibi gübre aldık. Satmadık, satışa sunacağız hazırlıyoruz. İlerleyen aylarda inşallah daha büyük bir tesisatı ve kurutmasından ambalajlamasına kadar olan bir tesis kurmayı düşünüyorum" diye konuştu.

"Toprağın verimini yüzde 50-60 oranında artırıyor"

Toprağın verimini yüzde 50-60 oranında artırdığını da aktaran Uslu, "Örnek olarak havuç, pancar, patates gibi toprak üstündeki ürünleri yüzde 100 arttığını üreticiler söylüyor. Bakanlıklar şu anda sertifikası olan arkadaşlarla toplantıları yapıyor biz de duyuyoruz. Daha da fazla ilgi gösterilmesi lazım. Üreticiye teşvik verilmesi lazım. Fenni gübreye destek veriliyor artık buna da verilmesi gerekiyor. Bakanlıklarımızdan bir an önce bu işe daha fazla el atmasını, ilgilenmesini istiyorum. Organik ürünün, organik tarımın ve tohumun ülkemiz ve insanlarımızın adına çalışmaların hızlandırılmasını istiyorum. Solucanlar organik şeyler yiyor. Yıkanmış ferment olmuş hayvan gübresi yiyor. Birde solucanlar yedikten sonra 35 çeşit salgı salgılıyor. Onun için olmazsa olmazımız. Türkiye'de şuanda yüzde 40-45 tarım arazileri ölmüş, çoraklaşmış, kullanılmayacak seviyeye gelmiş bunun muhakkak kullanılması gerekiyor" şeklinde konuştu.

Solucan gübresi üretiminde 3 şekil olduğunu belirten Mehmet Uslu, "Birincisi benim yaptığım gibi kapalı havuzlarda yapılan. Bu biraz süreci uzatıyor. İkincisi sürekli akış sistemi denilen havuzlar. Onlarda da 1-2 ay sonra sürekli alttan 5 santimetre kesiyorsun. Üçüncüsü de kabir sistemi. O yerde yapılıyor. Konya da hava şartları soğuk olduğu için uygun görülmüyor" ifadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 1439 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.