Erdoğan, "Tüm çalışmalarınızı 2023 seçimlerine göre ayarlamanız gerek"

Erdoğan, "Tüm çalışmalarınızı 2023 seçimlerine göre ayarlamanız gerek"

Cumhurbaşkanı Erdoğan belediye başkanlarına yaptığı konuşmasında, her türlü şaibeden uzak durmaları çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kızılcahamam'daki Belediye Başkanları İstişare ve Değerlendirme Toplantısında konuştu.

Erdoğan, "AK Parti, belediyelerdeki başarısıyla milletimizin gönlüne girmiş, oradan merkezi yönetime yürümüş bir partidir. Yakın tarihimiz bize belediyelerde başarısız olan bir partinin merkezi yönetimde de tutunamadığını göstermektedir. Çeyrek asrı aşan bu yürüyüşümüz boyunca vereceğimiz hizmetleri konusundaki hassasiyetimiz hiçbir zaman azalmadı. Hangi görevde olursak olalım ülkemizin 81 vilayetin tamamında ki belediyeleri özellikle de kendi belediyelerimizi yakından takip ettik. Bugün de ülkemizin 30 büyük şehrinin 15'i, 51 ilinin 25'i, 519 Büyükşehir ilçesinin 304'ü, 403 ilçesinin 238'i AK Partili kadrolarca yönetilmektedir. Cumhur İttifakı olarak baktığımızda bu rakamlar büyükşehirlerde 16 belediyeye, illerde 35 belediyeye büyükşehir ilçelerinde 361 belediye, diğer ilçelerde 313 belediyeye çıkıyor. Beldelerle beraber ülkemizde nüfusun yüzde 64'üne dördüne denk gelen toplam 1390 belediyenin 1041'inin Cumhur İttifakı'nda olması olması milletimizin ülkeyi yöneten cumhurbaşkanına ve onun ittifakını olan güvenini de göstermektedir" dedi.

AK Parti'de siyaset yapan, görev üstlenen herkesin kendi kişisel kariyerinden önce ülkesine ve milletine karşı sorumluluklarını düşünmek ona göre davranmak mecburiyetinde olduğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Birbirimizin başına, sırtına, ayağına basarak değil birbirimizle el ele kol kola, gönül gönüle vererek çalıştığımızda hayırlı bir iş yapmış olur büyük başarılara imza atabiliriz. Aksi takdirde ne olacağını görmek için tarihe bakmak yeterli. Yani belediye başkanına gurur, kibir asla yakışmaz. Biz tevazu ehli olmaya mecburuz, aksi taktirde sorun katlanarak büyür. Eninde sonunda gideceğimiz yer neresi toprak. 1.85 boyundayım dolayısıyla mezarım da ona göre büyük olacak. İlahi neyse olacak onu kimsenin değiştirmeye gücü yetmez dolayısıyla biz her zaman ne diyoruz, biz bu millete efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldik. Onun için teşkilatlarımızın ahenk içinde çalışması konusunda vereceğiniz katkılar için her birinize en kalbi şükranlarımı sunuyorum. Size olan güvencimi, itimadımı, umudumu boşa çıkarmayacağınıza yürekten inanıyorum. Belediyelerin ülke yönetimine giden yoldaki önemini sadece biz görmüş değiliz muhalefet tarafı da aynı gerçeği görüyor, bunun için var gücüyle bu alana yükleniyor. Bizden farklı olarak onların yaptıkları icraatlar, verdikleri hizmetler, ortaya koydukları eser üzerinden değil sadece ve sadece kamuoyunu yönlendirme faaliyetleri ile bunu yapmaya çalışıyorlar. İşte bu ara bir 80 bin TL daha kazandım. Adamın işi gücü yalan, adamın işi gücü iftira. O iftira attıkça, o yalan söyledikçe yargıda sağ olsunlar onlarda kararlarını olumlu şekilde veriyorlar. Her birinin başına birer ajans dikmişler. Ve o ajanslara yaptıkları ödemelerin hadi hesabı yok. Yapılmamış işlerin, verilmemiş hizmetlerin propagandasından başka bir şeyle uğraşmıyorlar."

Erdoğan, "Muhalefet belediyelerinin durumuna böyle bir yıl yalanla cila ile bizim yaptığımız işleri kendilerine mal ederek idare ettiler, İstanbul'da, Ankara'da bunu yaptılar, aklınıza neresi gelirse. ikinci yıl artık makyajla dökülmeye başladı, hakikatler ortaya çıkmaya başladı. Emin olun önümüzdeki yıldan itibaren bunları artık insan içine çıkacak yüzleri varsa kalmayacaktır. Gerçi balık baştan kokar misali genel başkanlarına bakıp belediye başkanlarının akıbetini kestirmek mümkün. CHP Genel Başkanı'nın belediyecilik anlayışını ortaya koymak bakımından şu örnekle tek başına yeterlidir. CHP Genel başkanı geçtiğimiz haftalarda malum Şanlıurfa'ya gitmiş meydanı boş bulunca da kendince esip gürlemiş sonra sözü tarıma getirip belediyeyi bize verin çiftçiye elektriği bedava yapalım. Hadi Şanlıurfalı palavrayı tutmadığı için belediyeyi bunlara vermedi. Peki çiftçilerimizin yoğun elektrik kullandığı Hatay gibi, Adana gibi, Antalya gibi pek çok şehir sizin belediyelerinizin yönetiminde bakınız. Daha İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir'i saymıyorum. Yapın elektriği bedava, elinizi tutan mı var? Tabii burada önce çözülmesi gereken birkaç sorun var.

Elektrik üretimi, dağıtımı Enerji Bakanlığımızın gözetiminde ilgili kamu kuruluşları ve özel sektör tarafından yapılıyor. İkinci sorun belediyelerin böyle bir görevinin bulunmaması. Velev ki böyle olsa bile daha kendi şehirlerinin yolunu yapmaktan, çöpünü toplamaktan, suyunu akıtmaktan, kanalizasyon ve su giderlerinin altyapısını inşa etmekten aciz CHP'li belediyelerde bu işe sıra bile gelmez. Üçüncü sorun CHP genel başkanının namus sözü verdiği her konu gibi bunu da arkasını dönünce inkar edecek olmasıdır. Hatırlarsanız bu zat 2019 seçimleri öncesinde CHP'nin kazandığı belediyelerde tek bir kişinin bile işinden çıkartılmayacağını, tek bir kişinin bile ekmeğinden edilmeyeceği konusunda namus sözü vermişti. Seçimden sonra ise sadece İstanbul'da 15 bin kişiyi ekmeğinden etti. Namuslusun ya hadi önce sen bunun bir gereğini yap bakalım. Ne oldu bunun yerine de çoğu kim olduğu, ne olduğu belli olmayan, bir kısmı terör örgütleri ile iltisaklı çıkan 45 bin kişiyi belediyeye doldurdular. Bu tablo CHP Genel Başkanının namusunun kendi belediyesi tarafından ayaklar altına alındığının ifadesi değil de nedir? Velhasıl belediyecilik genel başkanından belediye başkanına kadar her kademesi ile bir partinin vizyonunu yönetim becerisini ahlakını millete bakışını en iyi gösteren alan AK Parti yönetimi ve belediyeleri ile CHP yönetimi ve belediyelerin karşılaştıran herkes bu farkı görecek, ülkenin geleceğini kime teslim edebileceğini, bunun muhakemesini, muhasebesini en iyi şekilde yapacaktır" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sizler duruşunuzla, işinizde, ilişkilerinizde işte bu kritik sürecin en önemli belirleyici konumundasınız. Ülkenin Cumhurbaşkanı ve partimizin genel başkanı olarak ihtiyaç duyduğunuz her an yanınızda olduğumdan olacağımızdan şüpheniz olmasın. Yerel Yönetimler Başkanlığımızın 14 kişilik ekibi kendi sorumluluk alanlarındaki belediyeleri yılda birkaç kez yerinde ziyaret edip sorunları ve talepleri belirliyor. Şehir destek programları ve anketlerle belediyelerimizin çalışmaları ve belediye başkanlarımızın kamuoyu algısı konusunda kapsamlı analizler yapılarak sonuçlar kendileri ile de paylaşılıyor. Aynı şekilde yerel Yönetim Başkanımız sürekli belediyelerimizle temas halinde. Biz de istişare toplantılarıyla, il ziyaretleri ile ve çeşitli vesilelerle sizlerle zaman zaman bir araya geliyoruz. Son dönemde Yerel Yönetimler Başkanlığımızca başlatılan gençlik faaliyetlerini de önemli bir adım olarak görüyoruz" dedi.

Ankara'da yeni açılan Başkent Millet Bahçesinde düzenlenen Gençlik Festivali'ni oldukça önemsediğini ve örnek olarak gördüğünü belirten Erdoğan, "Amacımız belediyelerimizin hizmetlerini daha etkin şekilde sürdürmelerini, teşkilatlarımızda daha yakın çalışmalarını sağlamak. Tespit ettiğimiz yanlışları affetmediğimiz gibi hayata geçirilen güzel faaliyetleri de yakından takip ve takdir ediyoruz. 2019 seçimlerinden bu yana AK Parti saflarına diğer partilerden 40 başkanın katılmış olması aramızda oluşturduğumuz bu güzel iklimin etkilediğini işaret ediyor. Rabbim hepinizden razı olsun. İstişare toplantılarımız aynı zamanda tecrübe aktarımı, güzel örneklerin paylaşımı, daha iyiye ulaşmak için fikir alışverişi yapma zeminidir. Bir süre önce küresel iklim değişikliğinin insanlığı giderek daha çok etkileyeceğini gerçeğini göz önünde bulundurarak 2053 vizyonumuzun odağına yeşil kalkınma devrimini oturduğumuzu ilan ettik. Yeşil Kalkınma Devrimi kapsamında öne çıkan temiz enerjiden atık yönetimine, yeşil alan miktarının artırılmasına kadar pek çok başlık belediyelerimizi de ilgilendiriyor. Sizleri bu hususa özellikle önem vermeye, gerekli hazırlıkları bir an önce yapmaya, Yeşil Kalkınma Devrimimizi desteklemeye davet ediyorum. Esasen sürdürülebilir şehircilik ve eğitim politikaları konusunda hem müktesebatımızda hem vizyonumuz da diğer siyasi partilerin oldukça önündeyiz. Bu kapsamda geçtiğimiz 19 yılda medeniyetimizin en önemli taşıyıcısı olarak gördüğümüz şehirlerimizi çok büyük yatırımlarla dönüştürdük ,destekledik, güçlendirdik. Yeni yönetim sistemine geçtiğimiz 2018'den bu yana sadece Çevre ve şehircilik alanında yatırım bedeli 300 milyar TL'yi aşan 12.700 projeyi hayata geçirmişlerimizin ve ilçelerimizin tamamını kuşatan bu yatırımlar geleceğimize daha güvenle bakıyoruz" dedi.

haberfark.net

 

 

Erdoğan, "Tüm çalışmalarınızı 2023 seçimlerine göre ayarlamanız gerek"

Erdoğan, "Tüm çalışmalarınızı 2023 seçimlerine göre ayarlamanız gerek"

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 373 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.