Erdoğan'dan Sarkozy'ye taş!

Erdoğan'dan Sarkozy'ye taş!

"Batıya Doğru Akan Nehir" medeniyet belgeselinin tanıtım gecesine katılan Başbakan, bu rol kapma mantığı niye, neden? diye sordu.

Başbakan Erdoğan, yapımını İngiliz Lion TV’nin üstlendiği, Başbakanlık Türk Tanıtma Fonu ve TRT’nin desteğiyle, Bahçeşehir Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları Merkezi tarafından hazırlanan "Batıya Doğru Akan Nehir" medeniyet belgeselinin tanıtım gecesine katıldı.Başbakan Erdoğan’ın kürsüye çıkışı sırasında davetliler, "Türkiye seninle gurur duyuyor" diye slogan attı.
 
Gecede konuşan Erdoğan, dört gündür Mısır, Tunus ve Libya’da bulunduğunu hatırlatarak, "Mısır medeniyetler beşiği bir ülke ama Mısır’ın halini görün. Mısır’da şu anda düşünün otoriter ve totaliter bir rejim yıkılıyor. Otokratik bir sistem yıkılıyor ve yeni dönemde ortaya çıkan siyasi partiler bir endişeyi taşıyor; ’acaba yine bir şeyler olabilir mi?’ Yapılması gereken nedir? Bütün dünyanın onlara bu öz güveni vermesidir. Siz Tahrir’de ortaya çıktınız, bir şey söylediniz. Dediniz ki; ’teokratik, otoriter, totaliter ve teokrasiye hayır’. Öyleyse bu yolda bu kararlılığınız devam ediyor. Birilerinin farklı hesapları olabilir. Şu veya bu şekilde size yaklaşım gösterebilirler. Olması gereken, artık bu yola çıkılmıştır, öyleyse özgürlükler noktasında, demokrasi noktasında ama dolambaçlı sokaklardan değil, gerçek demokrasi noktasında bu mücadeleyi vermenizdir" diye konuştu.
 
Aynı şeyin Tunus ve Libya için de geçerli olduğunu belirten Erdoğan, "İşte bakın hemen gördünüz, ortada olmadıkları halde durumdan vazife çıkaranlar veya rol kapanlar çıktı ortaya. Bu rol kapma mantığı niye, neden?" dedi.
 
Bu yılın başında Libya olayları başladığı dönemde Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi’nde bir konuşma yaptığını anımsatan Erdoğan, şöyle devam etti:
"(Batı, Libya’nın petrol kuyuları üzerinde hesap yapmasın) dedim. Şu anda batı basınını okursanız ne diyorlar; ’Libya’nın petrollerinin yüzde 35’i şu şu şu ülkede’. Ayıptır. Her zamanki yaklaşım tarzınızı yine tekrar edecek olursanız bu defa durum inanıyorum ki farklı olacaktır. İnanıyorum ki alışılmışın dışında olacaktır."
Dün Libya’da 4 meydan mitingi yaptığını ve halka hitap ettiğini söyleyen Erdoğan, Misrata’nın yakılıp, yıkıldığını gördüğünü ifade etti.
Misrata’dan "Ankara" gemisiyle 450 yaralıyı 12 F-16 uçağının korumasıyla bu ülkeden çıkardıklarını anlatan Erdoğan, "Dün öğrendim ki Fransa ve İngiltere 35 yaralıyı tedavi için memleketlerine götürüyormuş. Her taraf güllük gülistanlık şimdi. Bunu da allaya pullaya anlatıyorlar. Gücü, silahı ve acımasızca rekabeti merkezine alan bir medeniyet anlayışı kabul edilemez" diye konuştu.

Bu haber toplam 1203 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.