Eskilli çiftçiye toplulaştırma müjdesi! "Çiftçi bu sene yeni arazisine ekinini ekebilecek"

Eskilli çiftçiye toplulaştırma müjdesi! "Çiftçi bu sene yeni arazisine ekinini ekebilecek"

Eskilli çiftçi toplulaştırma neticesinde oluşacak arazisine bu sene ekinini ekebilecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen, Kurum Kontrol mühendisleri Aydın Sarıyıldız ve Ozan Özer kontrolünde, Yüklenici firma ÖZER-KA İNŞ. TUR. ELEKTRİK TAAH. TİC. ve SAN A.Ş.adına projeler yönetici Mehmet Demiraslan ve proje ekibi tarafından yapılmakta olan Aksaray Eskil 1. ve 2. Kısım AT VE TİGH Projesi kapsamında çalışmalar bütün hızıyla sürüyor.

Bugüne dek yapılan çalışmalarla bölge çiftçisinin takdirini kazanan Mehmet Demiraslan, projeye ilişkin Eskil Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu.
Eskil’de çalışmalarda önemli aşama kat ettik

Demiraslan, “Eskil’de çiftçi tercih formu (mülakat) alımı bitti. Eskil Merkez Mahallesi 2’nci kısım projesinde birinci askı işlemleri bitmiştir. 2’nci askı için çalışılmaya başlanılmıştır. Eskil Merkez Mahallesi birinci kısım projesinde birinci askı çalışmalarına başlanılmıştır. Parselasyon çalışmaları bu birimlerde devam etmektedir. Eskil Aydınlık Mahallesi ve Projedeki köylere ait parselasyon askılarında sona gelindi. Yapılan askılarda, vatandaşların yeni yerleri harita üzerinde gösterilmiştir. Askılarına bakan vatandaşın, var ise itirazları alınmış olup, uygunluk çerçevesinde gerekli düzeltmeler yapılmaya çalışılmıştır. Yapılan bu düzeltmelerden sonra arazide vatandaşlarımıza yeni parselleri gösterilmeye başlanılacak ve yeni yolları açılacaktır.”

Çiftçi bu sene yeni arazisine ürününü ekebilecek

Hedeflerinin Eskil genelinde çiftçinin toplulaştırma neticesinde oluşacak yeni arazisine bu sene ekinini ekebilmesi için araziyi teslim etmek olduğunu kaydeden Demirarslan sözlerini şöyle sürdürdü, “Devam eden proje kapsamında 01 Ağustos 2017 tarihinden itibaren Başaran, Güneşli, Sağsak, Katrancı, Filikçi, Çukuryurt, Kökez, Bayramdüğün, Celil, Gümüşdüğün köyleri ile birlikte Eskil Merkez ve Aydınlık mahallesi yer teslimlerine başlanacaktır. Ekim dönemi öncesi vatandaşlarımız yeni yerlerini görecek yeni parsellerine ekim sezonunda yeni ürünlerini ekecekler. Köylerin yer teslimleri bittikten sonra Eskil Merkez mahalleri; İstiklal Mahallesi, Hürriyet Mahallesi, Yıldırım Mahallesi, Zafer Mahallesi, Fevzi Çakmak Mahallesi, daha sonrasında da Cumhuriyet Mahallesi, Fatih Mahallesi, Mimar Sinan Mahallesi ve Karşıyaka Mahallesi’nde de bu yıl içerisinde yeni yerleri gösterilmeye çalışılacaktır. Böylece proje kapsamında bütün Eskil mahalle ve köylerinde yer teslimleri yapılacak, vatandaşlarımızın yeni parselleri gösterilecek, ürün ekimlerini bu parsellere yapılması için zemin hazırlaması sağlanmaya çalışılacaktır.” Diye konuştu.

Bu haber toplam 5701 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
12 Yorum