Fırsatçılığı marketler yapıyor

Fırsatçılığı marketler yapıyor

Pazarda Ramazan hareketliliği devam ediyor. Ramazan ayı münasebetiyle hareketlenen pazarda, yerli ürünlerin de pazar tezgahlarındaki yerini alması hareketliliği daha fazla artırdı.

 

Pazardaki hareketlilik nedeniyle işlerin iyi olması pazar esnafını sevindiriyor. Vatandaşlar ise pazardaki taze ve yerli ürünlerin bulunmasından memnun oluyor. Vatandaşlar yerli ürünleri almak için Kadınlar Pazarı olarak da bilinen Melike Hatun Çarşısı'na geliyor. Ramazan ayının bereketiyle geldiği için mutlu olduklarını belirten Kadınlar Pazarı'nda 200 yıldır esnaflık yapan Bayram Pınar, "İnsanlar pazarımıza tazen ilgi gösteriyordu yerli ürünlerinde tezgahlardaki yerini almasıyla işlerimiz daha fazla olmaya başladı. Pazarımızda organik ürünlere rağbet fazla. Yerli ürünleri ilçelerdeki köylerden getiriyoruz" dedi. Ramazan ayının yaz günlerine denk gelmesinin azda olsa dezavantajı bulunduğunu aktaran Pınar, "Pazarda Ramazan ayı öncesine göre işlerde artış var. İşlerimizdeki bu artış daha fazla olurdu. Ama bahçesi ve köyde tanıdıkları olan insanlar sebze ve meyveyi buralardan alıyorlar" dedi. MEYVE FİYATLARI YÜZDE 60 ARTTI 
Meyve ve sebze fiyatlarının Ramazan öncesine göre artış olduğunu dile getiren Pınar, "Sebze ve özellikle meyvede yaşanan fiyat artışının sebebi talebin fazla olması. Meyve fiyatlarında Ramazana ayın öncesine göre yüzde en az 60 artış oldu. Mesela Ramazan ayından önce karpuzun kilosunu 350 kuruştan satıyorduk, şimdi karpuzun kilosu 1 TL'ye ulaştı. Yine aynı şekilde diğer meyve ve sebzelerde artış oldu. En çok artış ise kavunda yaşandı. Sebze ve meyvelerin büyük çoğunluğu yerli ürün olduğu için insanlar fiyatı ne kadar olursa olsun alıyor. Birde Ramazan ayında insanlar gündüzleri susamamak için meyveyi fazla tüketiyorlar. Satışlarımızın fazla olmasında bu durumun etkisi çok büyük" diye konuştu.
MARKETLER RAMAZAN FIRSATÇILIĞI YAPIYOR
Özellikle büyük marketlerin Ramazan fırsatçılığı yaptığını da ileri süren Melike Hatun Çarşısı esnaflarından Bayram Pınar, sözlerini şöyle tamamladı: "Marketler müşteriyi çekmek için birkaç ürünü ucuz gösterip insanların alışverişi kendilerinde yapmalarını sağlıyor. Marketler birkaç ürünü ucuz gösterip diğer ürünleri daha pahalıya satıyor. Alışverişe giden insanda piyasadaki fiyat aralığını bilse dahi gelmişken alayım diyor. Bu Ramazan fırsatçılığı yapmaktır. İnsanların tüm ürünlerdeki fiyat aralığını iyi bilmesi gerekiyor. Ramazan fırsatçılığı yapanlara izin verilmemesi lazım. Biz pazarda domatesi 1 TL'ye, salatalığı 1 TL'ye, elmayı 1.50 TL'ye, eriği 2 TL'ye, armudu 2.50 TL'ye ve muzu 4 TL'ye satıyoruz. Ürünlerimizin yüzde 90'nı yerli ürün."
(MERHABA)


Bu haber toplam 1241 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.