Hacıveyis Camii aslına dönüyor

Hacıveyis Camii aslına dönüyor

Konya Üçler Mezarlığı arkasında bulunan Hacıveyis Camii’nin yenileme çalışmaları bütün hızıyla devam ediyor.

2 asra yakın bir tarihe sahip olan Hacıveyis Camii şimdiye kadar görünmeyen ve sürekli olarak yapılan tamir işlemleri ile toprak altında kalan birçok özellikleri de gün ışığına çıktı. Caminin yenileme işini üstlenen Kültür İnşaat ve Restorasyon Şirketi yetkilisi Zekeriya Totan, caminin onarımına başladıktan sonra yapılan kazı çalışmalarında caminin orijinal kalıntılarına ulaştıklarını söyledi. Totan, “Yenilemeye ilk başladığımız zaman böyle kalıntılar ile karşılaşacağımızı bilmiyorduk. Ancak gerek caminin iç kısmında tabanda gerek duvarlarda yaptığımız çalışmalarda caminin ilk yıllarına ait kalıntılar bulundu. Bu kalıntıları takip ederek yaptığımız çalışmalarda caminin orijinal görüntüsüne ulaştık. Örneğin caminin içerisindeki taban zamanla yarım metreye yakın doldurulmuş. Yaptığımız kazılarda ahşap sütunların derinliklerinde caminin orijinal beton sütunları bulundu. Burayı aynı şekilde kazarak orijinal konumuna getirdik” dedi.

Şirket olarak 20 yıllık tecrübelerinden faydalanarak güzel bir eser ortaya çıkaracaklarına inandıklarını söyleyen Zekeriya Totan, “Hacıveyis Camii mimari olarak farklı bir yapıya sahip değil tamamen kerpiç ve ahşap bir yapı. Ancak tarihi itibari bir takım özellikleri var. Bizim hedefimiz tüm bu özellikleri korumak kaybolup giden orijinalliklerini geri kazandırmak bunun için de yetkililer ile yaptığımız istişareler sonucu çalışmalarımızı devam ettiriyoruz” diye konuştu.

Caminin kaybolan bir başka özelliğinin ise dış kısmında bulunduğuna dikkat çeken Totan, “Caminin bahçesinin içerisinde bulunan ve son cemaat mahalli dediğimiz bölgenin ahşap kısımları zamanla beton ile sıvanarak kapatılmış ve yerine sonradan kemer yapılmış. İçerden başlayan ahşap işlemeleri izlediğimiz zaman buranın gerçek durumuna ulaştık. Bu kemerleri de yıkarak eski halinde olduğu gibi ahşap yaptık. Son cemaat mahalli dediğimiz bölümde bu şekilde orijinal görüntüsüne kavuşmuş olacak. Cami genel olarak tüm ahşap bölümleri yenilendi. Taşıyıcı ahşap kolonlardan bayanlar kısmının ahşap zeminine kadar tüm ahşapları değişti. Umut ediyoruz ki cami tamamlanınca içerisi ve dışarısı ile gerçeği ile aynı görüntüye kavuşacak” dedi.

Konuşmasında caminin dış kısmında yapacakları çalışmalara da değinen Totan, “Caminin içerisi gibi çevresi de tamamen yenileniyor. Bahçe içerisinde bulunan ve yol genişleme çalışmaları sırasında sökülen çeşme orijinal hali ile yeniden yapılacak. Etrafında bulunan tuvalet ve çeşmeler yıkılarak yerine yeni tuvalet ve şadırvan yapılacak. Bahçe ve çevre düzenlemesi eskisinden daha çok yeşillik içinde olacak” şeklinde konuştu.

Açıklamasının sonunda Hacıveyis Camii’nin bir başka özelliğine de değinen Totan konuşmasını şöyle sürdürdü, “Sultan Selim Cami bilindiği gibi hemen her gün bir veya birden fazla cenaze namazının kalındığı bir camimizdi. Öyle günler geldi ki bir öğle namazı sonunda 7–8 cenaze namazı birden kılındı. Burada cenaze namazının kılınması güzel bir gelenekti ve ayrı bir hazzı vardı. Bu caminin tamamlanması ile Üçler Mezarlığı ile cami arasında oluşturulan bin 500 metrekarelik alanda cenaze namazı kılınması düşünülüyor. Zannedersem yetkililerin düşüncesi Sultan Selim Camii’nde birden fazla cenaze olduğu zaman cenaze namazlarını burada kıldırmak” diyerek konuşmasını bitirdi.

ALİ SAİT ÖGE Merhaba

Bu haber toplam 1336 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.