Hat konforlu ve güvenli

Hat konforlu ve güvenli

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Süleyman Karaman ve İspanya Devlet Demiryolları Genel Müdürü Antonio Gonzalez Marin Ankara'dan Konya'ya Yüksek Hızlı Tren ile gelerek hat üzerinde denetleme ve incelemelerde bulundular.

 Konya Gar'ında Ankara - Konya Yüksek Hızlı Tren (YHT) hakkında bilgi veren Süleyman Karaman, "Bildiğiniz gibi hızlı trenler İspanya'da yapıldı. Sefere başlayan YHT ile yolculuk yapmak için İspanya Devlet Demir Yolları Genel Müdürü Gonzalez beyi davet ettik. Bugün de 25 kişilik ekiple birlikte YHT üzerinde denetleme ve incelemelerde bulunduk. Gonzalez beyler hattın gerçekten iyi olduğunu söyledi. Biz de bundan mutlu olduk. İki saat sonra Ankara'ya YHT ile tekrardan döneceğiz" dedi.

YHT'nin yüzde 100 olarak çalıştığını ve büyük bir ilginin bulunduğunu da dile getiren TCDD Genel Müdürü Kahraman, "Ankara - Konya YHT'nin bu kadar ilgi görmesi bizi mutlu ediyor. İlginin fazla olmasından dolayı sefer sayısının fazla olması için çalışmalara başladık. Eksikliklerimizin giderilmesiyle bu seferler başlayacak" diye konuştu.

Türk Devleti Demir Yolları Genel Müdürüyle ile hızlı trenle Konya'ya gelmekten çok mutlu olduğunu aktaran İspanya Devlet Demiryolları Genel Müdürü Antonio Gonzalez Marin ise, "Türkiye'nin çok kısa bir sürede çok büyük bir gelişme gösterdiğini bu seyahatte gördüm. Bu gelişmeyi görmek beni çok tatmin etti. Ankara - Konya YHT hattı, tamamen yenilikçi, modern, konforlu ve her yönüyle güvenli çok mükemmel bir şekilde yapılmış. Birkaç yıldır birlikte çalıştığımız TCDD ile tekrardan görüşüp bir araya gelerek beraber seyahat yapmak mutluluk verici" ifadelerini kullandı.

İSPANYA İŞBİRLİĞİ İLE BAŞKA ÜLKELERDE ORTAKLAŞA İŞ YAPACAĞIZ

İspanya ile beraber yapılan işbirliğine devam edeceklerini vurgulayan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, "İspanya ile yaptığımız iş birliği protokolünün yeniliyoruz. Üçüncü ülkelerde yapacağımız işlerde İspanya ile işbirliğimizin devam etmesini istiyoruz. İspanya ile yeni yapacağımız hatlarda ve Ortadoğu'da yapacağımız işleri beraber yapamaya karar verdik" dedi. Antonio Gonzalez Marin de, yaptıkları bu seyahati fırsat bilerek TCDD ile aralarında yapılan işbirliğinin gözden geçirilerek, işbirliğine ne şekilde devam edilmesine karar vermek istediklerini söyledi.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve İspanya Devlet Demiryolları Genel Müdürü Antonio Gonzalez Marin ile birlikte Konya'ya gelen 25 kişilik ekip Mevlana Müzesi'ni ziyaret ettikten sonra 3.30 YHT seferiyle tekrardan Ankara'ya döndüler.

MUSTAFA AKÇA MERHABA 

Bu haber toplam 1507 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.