Haydi Kalkıyor! “Hastane 1,2”

Ne zaman bir başka ile gidersek, Aksaraylıyım dedik mi karşımıza çıkıyor. (Haydi Kalkıyor!Aksaray, Aksaray 1,2)

İlçemizde şamatacı bir minibüs şoforü de zamanı geldimi bunu diyebilir. Hadi Kalkıyor! Hastane 1,2)

Arabamıza binip bir hastane turu attığımız zaman kesinlikle karşımıza çıkar. Hastaneye gitmek için el kaldıran bir vatandaş. İlçemiz artık gitgide büyüyor. Hepimiz bunun farkındayız.  Arabası olan çarşıdan Hastaneye yada TOKİ’ye rahatlıkla gidip gelebiliyor.

Ya arabası olmayanın durumu?

Kısaca özetleyeyim.

Hastaneye gidecek kişi öncelikle belediyenin önüne varacak. Bir 5 dakika kadar tanıdık birisini bekleyecek. Eğer tanıdık birisi çıkarsa yüzünü kızartarak hastaneye götürmesini isteyecek. İstediği kişi götürdü götürdü, götürmezse yavaş adımlarla arkasına bakarak Postanenin köşesine kadar gelecek. Artık niyeti Eşmekaya’ya doğru giden araçlara otostop yapıp Hastane makasına kadar gitmek. Birkaç araba geçecek ve bindirmeyecek. Bakacak ki! Tarım Kredi Kooperatifinin karşısında ki çevre yolundan dönen araç daha çok. Son bir umutla oraya yönelecek. Bu arada gözü hep arkada. Acaba tanıdık birisi. İçinden de kendisine zaman zaman kızacak.

“Ulen paramız olupta bir araba alamadık” diye. Karmaşık duygular içerisinde geldiği çevre yolu makasında bir iki derken duran araç olmayacak. Artık bizim vatandaş gözü belediye petrolüne dikmiştir.

Belki orda bir tanıdık yakıt alırken rica ederim, beni hastaneye bırakır umuduyla yönelir petrole. Eğer yaşı gençse hızlı adımlarla zaman zaman arkasına bakarak,  bildiği bir türkü varsa onu mırıldanarak petrole gelir. Ama ne çare yine kimse yok. İçinden kendi kendine mırıldanır.

“Acaba hastane makasına varsam!  Evet!  orda kesin hastaneye dönen bir araca binerim”

Ve nihayet mutlu sona kavuştu bizim vatandaş. Hastaneye geldi. Ama hiç kimsenin aracıyla değil, kendi adımlarıyla geldi. Bunun birde geri dönüşü var. TOKİ’ye gidecek vatandaşımızın da bu vatandaşımızdan fazla bir farkı olacağını sanmıyorum.

Peki çözüm, İşte çözüm “Haydi Kalkıyor! Hastane 1,2”

Neden hastane ve TOKİ hattına çalışacak bir servis yok. Bunu belediye yapabilir. Amaç para kazanmak değil halka hizmetse işte hizmet etme yolu. Hergün her saat çarşı merkezinden kalkan bir minibüs Aksaray caddesinden Hastaneye, İkizce yolundan Çarşıya, Çarşıdan Sanayiye, Saniyeden TOKİ’ye, TOKİ’den tekrar çarşıya bir tur düzenleyebilir. Belki ilk zamanlar vatandaşımız alışamayacak, ama zamanla saat başı dediğimiz servis yarım saate bile inecektir. Hasteneye servis olduğunu bilen vatandaş kendisini ona göre ayarlar.

Hem bu ilçemize kurulmasını planladığımız Yüksekokul içinde bir artı olacaktır. Düşünün eğer okul hastanenin orda olsa, TOKİ’de kalan bir öğrenci nasıl okula gidecek.

“Bize ne canım , nasıl giderse gitsin” diyemeyiz.

Okulun kurulmasına bu servis sistemi büyük katkı sağlayacaktır. Bir dakika gözümüzü kapadığımız zaman öyle bir servisin neler kazandıracağını rahatlıkla kestirebiliriz.

Belediye başkanı Niyazi Alçay’ın bu konuda bir çalışma yapacağından hiçbir kuşkum yok. Belkide kendisi bunu daha önce düşünmüştür. Ama konunun ilçemizin en büyük eksiklerinden birisi olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Şamatacı şoförün “ Haydi Kalkıyor! Hastane 1,2” deyişini duyar gibi oluyorum.

Bu yazı toplam 2280 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum