İlköğretimde Türk Einstein'lar aranıyor

İlköğretimde Türk Einstein'lar aranıyor

Bilim ve teknolojiye daha çok önem verilmesi gerektiğini her fırsatta dile getiren Başbakan Erdoğan'dan 'Türk Einstein'lar yetiştirin' talimatı geldi.

Deniz Çiçek’in haberi
 
 
Eylem planına göre ilköğretime proje odaklı bilim dersleri eklenecek. TRT'nin bilim kanalı kurması ve medyada bilim muhabirliğinin geliştirilmesi sağlanacak
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında geçen hafta toplanan Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nun (BTYK) basına kapalı bölümünde, Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda hazırlanan 'Bilim ve Teknoloji İnsan Kaynağı Stratejisi ve Eylem Planı' masaya yatırıldı. Planın yürütülmesinde YÖK, MEB, DPT ve TÜBİTAK gibi kurumlar görev alacak. Erdoğan'ın özel himayesine aldığı plan, Türkiye'de bilim ve teknoloji alanındaki insan kaynağının artırılmasını hedefliyor. Türkiye'nin kendi bilim ve teknoloji insanlarını yetiştirmek için izleyeceği yol haritası şöyle:
 
 
İLKÖĞRETİME İCAT DERSİ:
- GENÇLERİN Ar-Ge alanlarına yönlendirilmesi için ilköğretim ve ortaöğretimde müfredata proje odaklı bilim ve teknoloji eğitimleri eklenecek. 
-EĞİTİM fakültelerinin müfredatlarına proje yapma ve popüler bilim konuları eklenecek. l İLK ve orta öğretim öğrencileri arası Ar-Ge proje yarışmaları yaygınlaştırılacak.
-ARAŞTIRMACI ücretlerinin performansa dayalı olmak üzere diğer meslek grupları ile rekabet edebilir bir düzeye getirilmesi sağlanacak.
-DEVLET üniversitelerinde TÜBİTAK bursiyeri olan lisansüstü öğrencilere yönelik desteklerin kapsamı genişletilecek.
- ÜNİVERSİTELERE, özel sektörün Ar-Ge ihtiyaçlarına yönelik seçmeli tasarım ve proje gibi dersler konulacak.
 
YURT DIŞIYLA İŞBİRLİĞİ
- YURTDIŞINDAKİ üniversitelerle ortaklaşa doktora programları oluşturulacak.
-ARAŞTIRMACILARIN Türkiye'ye çekilmesi için söz sosyal güvenlik hakları iyileştirilecek. Yabancı personelin yol masrafları karşılanacak.
- YABANCI uyrukluların eşlerine çalışma izni çıkarılacak.
- KAMUDA özlük hakları iyileştirilecek. Sözleşmeli araştırmacılar alınacak.
 
TRT'DEN ÖZEL KANAL
-TOPLUMDA bilim-teknoloji kültürünün yaygınlaştırılması için, bu konuların medyada popüler bir şekilde yayınlanması teşvik edilecek.
-BİLİM muhabirliği eğitimleri ile bilim-teknoloji muhabirlerinin yetişmesi sağlanacak. TRT tarafından ayrı bir bilim-eğitim kanalı kurulacak.
 
POST - DOC GELİYOR:
-DOKTORA sonrası araştırma (post-doc) uygulamasının hayata geçirilmesi sağlanacak. Doktora sonrası araştırmacı statüsü oluşturulacak. Post-doc araştırmacılarının sosyal hakları destek kapsamına alınacak.
-DİSİPLİNLERARASI lisansüstü programların sayısı artırılacak.
-BAŞARILILARA kendi gruplarını kurmalarına yönelik destek mekanizmaları geliştirilecek.
 
7 GÜN 24 SAAT BOYUNCA ARAŞTIRMA İMKANI
-KAMU, üniversite ve özel sektördeki araştırma merkezlerinin bütün araştırmacılara açık 7 gün 24 saat hizmet verebilmesi sağlanacak.
-ARAŞTIRMACIYA proje kaynağı belirleme, bilimsel, teknik, idari, fikri mülkiyet hakları ve çıktıların pazarlanması konularında destek sağlanacak Üniversite sanayi işbirliğini geliştirici ortak projeleri destekleyecek programlar geliştirilecek.
-ÜNİVERSİTELER ve özel sektörün bir araya getirilmesi için proje pazarları oluşturulacak.
 
Akademik terfide yapılan icatlara bakılacak
-TÜBİTAK tarafından öncül araştırma projeleri için büyük ölçekli destek programları başlatılacak. Bilim-teknoloji personelinin çalışma ortamı iyileştirilecek. 
-AKADEMİK yükseltme ölçütleri yeniden düzenlenecek. Buna göre
-ÜNİVERSİTELERDEKİ Ar-Ge altyapısı geliştirilecek. Üniversitelerin güçlü oldukları alanlarda gelişmesi sağlanacak.
 
 Akşam

Bu haber toplam 1384 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.