İstiklal Şairi Ersoy, konferansla anılacak

İstiklal Şairi Ersoy, konferansla anılacak

İstiklal Marşımızın Yazarı, Milli Şair Mehmet Akif Ersoy, vefatının 74. yıldönümünde, İl Halk Kütüphanesi Salonunda düzenlenecek konferansla anılacak. Konya Eski Milli Eğitim Müdürü, MEB Eski Başmüşaviri Mustafa Kemal Yılmaz, cumartesi günü saat 14.00R

Gazeteci-Yazar İhsan Kayseri konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy 1873 yılının aralık ayında İstanbul’da, Fatih ilçesinin Karagümrük semtinde Sarıgüzel mahallesinde dünyaya geldi. İlköğrenimine Fatih'te Emir Buhari Mahalle Mektebi’nde başladı. Babasından Arapça öğrenmeye başladı. Ortaöğrenimine 1882’de Fatih Merkez Rüştiyesi’nde başladı. Bir yandan da Fatih Camii'nde Farsça derslerini takip etti” dedi. Kayseri şöyle devam etti: “Dil derslerine büyük ilgi duyan Mehmet Âkif, rüştiyedeki eğitimi boyunca Türkçe, Arapça, Farsça ve Fransızcada hep birinci oldu. Rüştiyeyi bitirdikten sonra babasının desteği sonucu 1885'te dönemin gözde okullarından Mülkiye İdadisi’ne kaydoldu. 1888’de okulun yüksek kısmına devam etmekte iken babasını kaybetmesi ve ertesi yıl büyük Fatih yangınında evlerinin yanması aileyi yoksulluğa düşürdü. Babasının öğrencisi Mustafa Sıtkı aynı arsa üzerine küçük bir ev yaptı, aile bu eve yerleşti. Bir an önce meslek sahibi olmak ve yatılı okulda okumak isteyen Mehmet Âkif, Mülkiye İdadisi’ni bırakıp o yıllarda yeni açılan ve ilk sivil veteriner yüksekokulu olan Ziraat ve Baytar Mektebi'ne kaydoldu.
Okulu bitirdikten hemen sonra Ziraat Bakanlığı’nda (Orman ve Maadin ve Ziraat Nezareti) memur olan Mehmet Âkif, memuriyet hayatını 1893–1913 yılları arasında sürdürdü. Mehmet Âkif, edebiyata olan ilgisini şiir yazarak ve edebiyat öğretmenliği yaparak sürdürdü. Resimli Gazete’de Servet-i Fünun Dergisi'nde şiirleri ve yazıları yayımlandı.
1913’te kurulan Müdafaa-i Milliye Cemiyeti'nin halkı edebiyat yoluyla aydınlatma amacı güden neşriyat şubesinde Recaizade Ekrem, Abdülhak Hamid, Süleyman Nazif, Cenap Şahabettin ile beraber çalıştı. 2 Şubat 1913 günü Bayezid Camisi kürsüsünde, 7 Şubat 1913 günü Fatih Camisi kürsüsünde konuşarak halkı vatanı savunmaya çağırdı” dedi.
1920'de Dâr ül-Hikmet il-İslâmiye Cemiyetindeki görevinden azledildiğini anlatan Kayseri, “Milli Şairimiz, Milli Mücadele yıllarının aktif isimlerinden, önderlerinden biriydi.”
Kayseri, İstiklal Marşı’nın yazarı Mehmet Akif Ersoy’u anmak için düzenledikleri konferansla ilgili de şu bilgileri verdi: “25 Aralık 2010 Cumartesi günü saat 14.00’de Mevlana Müzesi karşısındaki İl Halk Kütüphanesi salonunda, Merhum Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u anmak üzere bir konferans tertip ediyoruz. Konferansa konuşmacı olarak, Konya Eski Milli Eğitim Müdürü, Milli Eğitim Bakanlığı eski Başmüşaviri Mustafa Kemal Yılmaz katılacak ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un hayatını anlatıp eserlerini tanıtacak.

Bu haber toplam 1204 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.