Keklik üretimine hız verildi

Keklik üretimine hız verildi

Orman Bakanlığı'na bağlı istasyonlarda sülün ve keklik üretimi yapılarak hem keklik ve sülünlerin tabiattaki devamlılığını sağlamak hem de tabii hayatın korunması hedefleniyor

Türkiye biyolojik çeşitlilik bakımından oldukça zengin bir ülkedir. Ülkemizin sahip olduğu bu zenginliğin kaybolmaması için, tabii yaşam ortamlarının tahrip olmaması, yanlış tarım uygulamalarının yapılmaması ve  kontrolsüz zirai ilaç kullanımının engellenmesi şarttır. Ayrıca bilinçsiz avlanmaya da son verilmelidir. Çevre ve Orman Bakanlığı, tabii değerlerimiz olan keklik ve sülünlerin tabiattaki devamlılığını sağlamak ve gelecek nesillerin bu zenginlikten mahrum kalmamaları gayesiyle keklik ve sülün üretimine hız verdi. Çevre ve Orman Bakanlığı'na bağlı istasyonlarda sülün ve keklik üretimi yapılarak hem keklik ve sülünlerin tabiattaki devamlılığını sağlamak hem de tabii hayatın korunması hedeflenmektedir. Yapılan üretim çalışmaları sonucu 2003–2010 yılları arasında  102 bin 779 keklik ve 97 bin 976 sülün olmak üzere  toplam 200 bin 755  kanatlı hayvan  tabiata salınmıştır. Çevre ve Orman Bakanlığı bünyesindeki  Samsun Gelemen, Bursa Ovakorusu ve İstanbul Polonezköy sülün; Kahramanmaraş Kapıçam, Yozgat, Gaziantep ve Afyonkarahisar Şuhut keklik üretim merkezleri sağlıklı ve planlı şekilde üretime geçmiş ve yıllar itibari ile üretim hedefleri belirlemiştir.
60 BİN KEKLİK  VE SÜLÜN TABİATA BIRAKILACAK
Belirlenen hedefler doğrultusunda 2011 yılında 43 bin keklik ve 17 bin sülün olmak üzere toplam 60 bin adet kanatlı yaban hayvanı tabiata bırakılacak. Keklik ve sülün dışında Tokat Tavuğu, Turaç ve Çil Keklik üretimi için deneme üretimi çalışmalarına başlanmış olup, alınan neticelere göre söz konusu kanatlı hayvanların da üretimine geçilecek. Üretilen keklikler çiftçilerimizin süne mücadelesinde de büyük fayda temin etmektedir. Böylece kimyevi mücadele yerine biyolojik mücadele yapılmaktadır. Netice olarak da tabiatta zararlı zirai mücadele ilaçlarının kullanımının azalması sağlanmaktadır. Yetkililer ise vatandaşlardan zorluklarla üretilip tabiata salınan bu kanatlılara sahip çıkmalarını özellikle bekliyor.

Bu haber toplam 1684 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.