Konuk İKT kongresinde

Konuk İKT kongresinde

PANKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, Bakan Mehdi Eker’in daveti ile İslam Konferansı Teşkilatı’nın 5. toplantısına katıldı

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Tarım Bakanları 5. Toplantısına katılmak üzere Sudan’a giden Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in daveti üzerine, Pankobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk ve beraberindeki heyet Hartum’a bir ziyaret gerçekleştirdi.
50’ye yakın ülkenin Tarım Bakanları ile tarım sektöründeki üst düzey bürokratlarının İslam Konferansı Teşkilatı, 5. Gıda Güvenliği ve Tarımsal Kalkınma Bakanlar Konferansına katılmak için Sudan’da bulunduğu dönemde gerçekleşen ziyarette Konuk ve beraberindeki heyet bir yandan konferansı takip etme fırsatını bulurken, öte yandan da hem Sudan’lı hem de diğer ülke temsilcileri ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.
Sudan Devlet Başkanı Omar Hassan Al-Bashir’in Başkanlık yaptığı ve Pankobirlik heyetinin de izlediği toplantıda, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker toplantının açılışında yaptığı konuşmada, “İslam Konferansı Teşkilatı üyesi ülkelere teker teker bakıldığında, bazı ülkeler tarımsal kalkınma ve gıda güvenliğinin sağlanması için gerekli kaynaklara fazlaca sahiptir. Ancak, bazı ülkeler ise bundan yoksundur. Bir bütün olarak ele alındığında İKT ülkeleri, farklı coğrafyalarda yer almaları, iktisadi ve siyasi bakımdan büyük farklılıklar göstermelerine rağmen tarımsal üretim için her türlü kaynağa sahiptir” dedi.
Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in teklifi ile bir sonraki Bakanlar Toplantısı’nın 2011 yılının son çeyreğinde Türkiye’de yapılmasına karar verilen toplantı sonrasında bir değerlendirme yapan Recep Konuk da “Sayın Bakanımız toplantıda potansiyele ve işbirliğine vurgu yaptı. Zaten PANKOBİRLİK olarak biz de bu ziyarete o işbirliği arzusunu hayata geçirmek için dahil olduk. Hem PANKOBİRLİK’teki tarımsal üretim organizasyonuna ait deneyimiz hem de dünyada benzerleri arasında seçkin bir yere sahip Konya Şeker’deki entegre tesis yaklaşımımız ile teknolojik üstünlüklerimiz dikkate alınarak Sudan’a davet edildik. Sayın Bakanımız Sudan’daki potansiyel ve bizim birikimimizden bir sinerji oluşturulmasını ve her iki ülkenin çıkarına bir işbirliğinin gelişmesini arzuladılar. Biz de bu iyi niyeti ve işbirliği arzusunu paylaştığımız için Sudan’a geldik. Son derece verimli görüşmeler gerçekleştirdik. Mevcut tesisleri ve tarım arazilerini inceleme fırsatı bulduk. Sadece Sudan Tarım Bakanı ve Bakanlık yetkilileri ile değil diğer İslam Ülkelerinin Bakanları ve bürokratlarıyla da görüşmeler yaptık. Birikimlerimizi paylaştık ve yeni işbirliği davetleri aldık. Bu ziyaretin bize bir diğer faydası ise şu oldu; İslam Coğrafyasındaki 50’ye yakın ülkenin gündemine vakıf olduk. Bizce malum olanların dışında da sorunları ve avantajları tespit ettik. Mesela İslam Konferansı Örgütü üyesi ülkelerin en önemli ortak meselesinin, tarımsal üretimin ve verimliğin artırılması olduğu bu toplantıda üzerinde en çok durulan konu oldu. Bu konuda üst düzeyde olan birikimimizi paylaşabileceğimiz istişaresini yapma fırsatı bulduk” diye konuştu.
Tarım Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in Sudan ile olan Bölgesel İşbirliğinin geliştirilmesi ve özellikle de tarım sektöründe işbirliğinin arttırılması amacıyla, yaptığı davet üzerine Hartum’a giden Pankobirlik ve Konya Şeker A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Recep KONUK ile beraberindeki heyet, gerçekleştirdiği çok sayıda görüşme dışında Bakan Eker ile birlikte, Sudan Tarım Bakanı Abdülhalim İsmail El Muhtahfi, KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Zorlu Töre ve Sudan şeker sektörü temsilcileri ile de detaylı görüşmelerde bulundu.
Görüşme sonunda taraflar işbirliği niyetinin somut sonuca ulaşabilmesi için Türkiye’den teknik bir ekibin Sudan’da inceleme yapması konusunda anlaşmaya vardılar.

Bu haber toplam 1097 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.