Konya'da tasarruf tedbirleri kapsamında 3 devlet kurumu kapatıldı!

Konya'da tasarruf tedbirleri kapsamında 3 devlet kurumu kapatıldı!

Hazine ve Maliye Bakanlığı tasarruf tedbirleri ile ilgili aldığı kararlar doğrultusunda ilk aşamada 100, ikinci aşamada 200 olmak üzere 300 malmüdürlüğünün kapatılması için çalışmalarını hızlandırdı.

1 Temmuz itibariyle Konya’nın üç ilçesinde malmüdürlükleri faaliyetlerini sonlandıracak. Konya’nın Çumra, Karapınar ve Ilgın Malmüdürlüklerini 1 Temmuz itibariyle kapanacak. Kapanacak olan malmüdürlüklerindeki çalışanlar ise Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın farklı birimlerinde görevlendirilecek.

img-1052.webp

İLERLEYEN AYLARDA 300’E MALMÜDÜRLÜĞÜ KAPANACAK

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 24 Mayıs’ta yaptığı açıklamada bakanlığının taşra teşkilatlardan birisi olan malmüdürlüklerinin, muhasebe ve diğer saymanlık hizmetleri sunduğunu belirterek, "Tasarruf tedbirlerine ilişkin Cumhurbaşkanı Genelgesi'yle birlikte Bakanlığıma bağlı malmüdürlüklerinin yeniden yapılandırılması talimatını verdim. İlk aşamada 100, ikinci aşamada da 200 olmak üzere 300 malmüdürlüğünün kapatılması sağlanacak. Malmüdürlüklerinin yaptığı görevler, bundan böyle hizmet birleştirilmesiyle il merkezlerinden veya belirli kriterlere göre seçilmiş başka bir malmüdürlüğümüz tarafından yerine getirilecek." demişti.

TAŞRADA GEREKSİZ HARCAMALAR ÖNLENECEK

Atılan adımla, taşra teşkilatlarına tahsis edilen kaynaklarda önemli bir tasarruf sağlanacağına işaret eden Şimşek, "Kaynaklar daha verimli kullanılacak, gereksiz harcamalar önlenecek. Hizmet kalitesinin artırılması kapsamında muhasebe hizmetlerinin merkezden, modern bilişim teknolojileri kullanılarak yürütülmesi, iş süreçlerin hızlanmasını ve hata oranlarının azalmasını sağlayacak. Böylece vatandaşlarımıza sunulan kamu hizmeti kalitesi daha da yükselecektir." değerlendirmesini yaptı. Şimşek, yeni teknolojik sistemlerle kamu mali yönetiminde dijital dönüşümü hızlandıracak ve bilişim teknolojilerinin etkin kullanımını teşvik edeceklerini aktarırken, bu dönüşümün, kamu hizmetlerinin daha şeffaf ve izlenebilir olmasına önemli katkı sağlayacağını vurguladı.

Sait Çelik-Merhaba Gazetesi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.