KSO Başkanı Kütükcü: sanayi üretim rakamlarını değerlendirdi

KSO Başkanı Kütükcü: sanayi üretim rakamlarını değerlendirdi

Konya Sanayi Odası (KSO) Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, Nisan ayında yıllık bazda yüzde 6.7 artan sanayi üretiminin son bir yılın...

Konya Sanayi Odası (KSO) Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, Nisan ayında yıllık bazda yüzde 6.7 artan sanayi üretiminin son bir yılın zirvesini gördüğünü belirterek, "Sanayi üretiminde beklentilerin üzerinde gerçekleşen bu artış, ülkemizin büyümesini pozitif etkileyecek ve Türkiye bu yıl beklentilerin üzerinde bir büyüme performansı gösterecektir" dedi.

Nisan ayı sanayi üretiminin aylık bazda yüzde 2.3, yıllık bazda ise yüzde 6.7 artış kaydettiğini hatırlatan Kütükcü, "Ülkemizde sanayi üretimi son bir yılda iki kez düşüş kaydetti. Bunların ilki geçtiğimiz yılın Temmuz ayında, diğeri ise yine geçtiğimiz yılın Eylül ayında gerçekleşti. Ancak Türkiye tüm badirelere rağmen sanayi üretiminde önemli bir yükseliş ivmesi yakalayarak, Nisan ayında son bir yılın zirvesini gördü. Nisan ayındaki yüzde 6.7'lik artış sanayicilerimizin her şeye rağmen çalışmaya ve üretmeye devam ettiğini göstermektedir" şeklinde konuştu.

En yüksek artış imalat sanayinde

Kütükcü, Nisan ayında rekor kıran sanayi üretiminde yıllık bazda en yüksek artışın yüzde 7.3 ile imalat sanayi sektöründe gerçekleşmesinin de sevindirici olduğuna dikkat çekti. Yaşanan artışlara rağmen Türk sanayisinin halen istenen rekabetçilik düzeyinde olmadığını da ifade eden Kütükcü, TBMM'de görüşmeleri devam eden Üretim Reform Paketinin sanayi için yeni bir dönemi başlatacağını, iş dünyasının üzerindeki TRT payı, emlak vergisi gibi pek çok yükü kaldırarak sanayinin rekabet gücünü artıracağını belirtti.

"Konya güçlü destek veriyor"

Konya'nın da ülkenin sanayi üretimine güçlü destek veren Anadolu şehirleri arasında yer aldığını kaydeden Kütükcü, "Şehrimiz makine imalat sanayi, otomotiv endüstrisi, gıda sanayi, araç üstü ekipman, savunma sanayi gibi pek çok sektördeki güçlü üretim yapısı ve ihracatıyla ülkemizin sanayi üretimine önemli katkılarda bulunuyor. İnşallah önümüzdeki dönem yeni yatırımlarla birlikte, sanayideki etkinliğimiz ve itici güç rolümüz daha da artacak" ifadelerini kullandı.

KSO Başkanı Kütükcü: sanayi üretim rakamlarını değerlendirdi

KSO Başkanı Kütükcü: sanayi üretim rakamlarını değerlendirdi

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 817 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.