Meclis'teki tabur bir ay içinde kalkacak

Meclis'teki tabur bir ay içinde kalkacak

TBMM'nin idari yapısını yeniden yapılandıran ve çalışanlara yönelik önemli yenilikler getiren kanun teklifi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi

 

TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile AK Partili Meclis başkan vekillerinin imzasını taşıyan, maddelerinin büyük çoğunluğunu muhalefetin de desteklediği teklifle, Meclis'te uzun yıllar tartışma konusu olan askerî tabur kaldırılıyor. Önümüzdeki haftadan sonra Meclis Genel Kurulu'nda ele alınması beklenen kanun teklifiyle Meclis'in güvenliğini sadece polis sağlayacak. Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'na bağlı olan askerî tabur ise kanunun yürürlüğe girdiği gün Meclis'ten taşınacak. Ancak Meclis'te görev yapan polislere, maaşına ek olarak verilen 700 lira tazminat, yeni görevlendirilecek polisler açısından, kesilecek. Kanun yürürlüğe girmeden önce görevlendirilmiş polisler ise görevlendirilmeleri bitine kadar bu tazminatı almaya devam edecek.
Tasarıyla geler diğer önemli yenilik ise Meclis'e eleman alımının artık sadece sınavla olacak olması. Böylece 'birilerinin yakını olarak 'torpille' Meclis'te memur olma uygulaması kaldırılıyor. Memuriyette ilk defa Meclis'te başlayacak olanlar, ÖSYM tarafından yapılan sınavda başarılı olanlar arasından sınavla seçilecek. Bu şekilde atanacaklarda aranacaklara ilişkin şartlar, Başkanlık Divanı'nca çıkartılacak yönetmelikle düzenlenecek.
ZAMAN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.