Mehmet Akif, İslam şairidir’

Mehmet Akif, İslam şairidir’

Vefatının 74. yılında Milli Şair Akif’in hayatını ve kişiliğini anlatan Gazeteci-Yazar Mustafa Güner Yazgan, Mehmet Akif’in hayatının sonuna kadar İslam şairi olarak kaldığını söyledi

İstiklal Marşı’nın yazarı Milli Şair Mehmet Akif Ersoy vefatının 74. yıldönümünde düzenlenen programla anıldı. İRŞAD Dayanışma Vakfı’nın düzenlediği panelde ilahiler okundu, Mehmet Akif’in mersiyeleri tiyatro şeklinde canlandırıldı. Çok sayıda davetlinin katıldığı programda Mehmet Akif’in İstiklal Marşı’nı yazmaya karar verdiği sahnenin canlandırılmasında ise salonda duygulu anlar yaşandı. Arif Nihat Asya’nın Seccadem Kumlardı naadını okuyan Hatice Doğan da büyük alkış aldı. Programda Mehmet Akif’in hayatını ve kişiliğini ise Gazeteci-Yazar Mustafa Güner Yazgan anlattı.
“GENÇLEİRN ŞUURLANMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”
Gençlerin şuurlanması için kültürel faaliyetlere aralıksız devam ettiklerini anlatan İRŞAD Dayanışma Vakfı Başkanı Ali Galip Doğan, gençlerin ancak bu tür programlarla benliklerine sahip olabileceğini kaydetti. Geçtiğimiz haftalarda Sultan Abdülhamit’i andıklarını anlatan Ali Galip Doğan, “18 Mart’ta da Ömer Döngel’in katılımıyla Çanakkale şehitlerimizi anacağız. Gençlerimize Çanakkale’deki o ruhu tekrar hatırlatacağız. Kandil programlarımız devam edecek. Bugün de Mehmet Akif’i anıyoruz. Akif’in hayatını, kişiliğini, bu ülke için yaptıklarını gençlerimizin bilmesini istiyoruz” dedi. Vicdan konusunu da değinen Doğan, toplumda vicdanın giderek ortadan kalktığını söyledi. Vicdanın bireyin aynası olduğunu ifade eden Doğan, şunları kaydetti: “Bugün toplumda yaşanan aile içi şiddet ve cinayetler vicdanın olmamasından kaynaklanıyor. Bu noktada bu neslin imanlı ve ahlaklı bireyler olması için yoğun çaba gösteriyoruz” dedi.
“MEHMET AKİF ONURLU BİR ŞAİRDİR”
Mehmet Akif’in hayatını ve kişiliğini anlatan Gazeteci-Yazar Mustafa Güner Yazgan da, kültür ve medeniyetin toplum ruhunu oluşturduğunu, kültürü olmayan toplumun millet ve devlet olamayacağını kaydetti. Mehmet Akif Ersoy’un ilköğrenimine Fatih'te Emir Buhari Mahalle Mektebi’nde o zamanların âdeti gereği 4 yıl, 4 ay, 4 günlükken başladığını anlatan Yazgan, “Akif, 6 yaşında iptidaiye girdi, 8 yaşında ortaokulu bitirdi. Günümüzde ise 7 yaşında ilköğretime başlanıyor. 16 yaşında mülkiyeye girdi. 22 yaşında memuriyetin getirdiği zorunlulukla Rumeli, Anadolu ve Arabistan’ı dolaştı. 1908 yılında ise 35 yaşında Darülfünun’da Edebiyat-i Osmaniye dersleri vermeye başladı. Kurtuluş Savaşı yıllarında kendisine İstiklal Marşı yazması teklif edildi ve bugünkü İstiklal Marşımızı yazdı. Marştan aldığı parayı da fakir fukaraya, dul, yetim hanımlara bağışladı. Çünkü O Milli Marşın para karşılığı yazılamayacağını bilen onurlu bir şairdir” dedi. Mehmet Akif’in 2. TBMM’nin Düvel-i Muazzama ajanlarının oluşturduğu farklı bir yapıya dönüşmesiyle Mısır’a gittiğini anlatan Yazgan, şunları kaydetti: “Akif, Mısır’da kaldığı süre içinde vatan hasreti çekmiştir. Vapurla Türkiye’yi geldiği zaman vatana gelmek nasıl bir duygu sorusuna, vatana kavuşmak duygusunu onu yaşanların bildiğini söylemiştir. Onun için vatan hasreti kanserden daha acıdır. Hayatı boyunca İslam şairi olarak kalmıştır. Yazdıklarıyla Türkçülük ve Batıcılık tezlerini çürütmüştür. Çünkü bu vatandan başka gidecek yerimiz yoktur. Hayatı boyunca bu vatanın ayakta kalması için çalışmıştır.”

Bu haber toplam 1354 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.