“Mehmet Akif yalnızlaştırılmış bir adamdır”

“Mehmet Akif yalnızlaştırılmış bir adamdır”

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy, Sivas'ta yapılan programda anıldı.

Mehmet Akif, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından yapılan "İstiklal Marşı'nın 100. Yılında Mehmet Akif Ersoy'u Anlamak" adlı programla anıldı.

SCÜ Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Sefa Çakır'ın konuşmacı olduğu programa, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Dretim Üyesi Mevlüt Dede ve öğrenciler katıldı.

Merkez Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Dede, Mehmet Akif'i anlamanın günümüzde de birçok şeyi anlamak anlamına geldiğini belirterek, "Çok yönlü ve entelektüel Müslüman kimliğiyle Millî Mücadele döneminde o sürecin akıl hocalığını yapma noktasında önemli bir şahsiyet olarak merhum Akif'i görüyoruz. Mehmet Akif Ersoy, edebî kişiliği, tarihsel şahsiyeti ve yaşadığı hayatla ufuk açan, geleceğe yön vermek adına bize ders verecek olan önemli bir kişiliktir." diye konuştu.

Çakır, konuşmasında Mehmet Akif'in hayatından kesitler aktardı. "Akif yalnızlaştırılmış bir adamdır." diye konuşan Çakır, "İsteseydi hem Abdülhamit döneminde, İttihat ve Terakki döneminde hem de Cumhuriyet döneminde el üstünde tutulacak bütün olanaklar hizmetine sunulacak bir adamken o bunların hepsini elinin tersiyle itiyor ve tamamen inandığı değerler, savunduğu doğrular ve idealleri doğrultusunda yol alıyor. Bunlardan hiçbir zaman sapmıyor. Şöyle bir tabir vardır; "Devrin adamı olmak mı? Her devir de adam olmak mı?" Mehmet Akif her devirde adamdı. Devre ya da duruma göre adamlık yapmıyordu." dedi.

haberfark.net

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 178 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.