NEÜ Öğretim Üyeleri Moskova’da Selçuklu Medeniyetini anlattı

NEÜ Öğretim Üyeleri Moskova’da Selçuklu Medeniyetini anlattı

"Büyük Selçuklu Mirası" fotoğraf sergisi açılışının ardından düzenlenen "Selçukluların Tarihi ve Kültürel Mirası" adlı kongreye Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) öğretim üyeleri de katıldı.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği ve Konya'nın merkez Selçuklu İlçe Belediyesinin katkılarıyla Moskova'da gerçekleştirilen "Büyük Selçuklu Mirası" fotoğraf sergisi açılışının ardından düzenlenen "Selçukluların Tarihi ve Kültürel Mirası" adlı kongreye Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) öğretim üyeleri de katıldı.

Bu kongre ile Selçuklu'yu anlattıklarını söyleyen NEÜ Genel Sanat Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çaycı, kongrenin önemine yönelik yaptığı açıklamada, "İşin bir sergi boyutu bir de bilimsel boyutu oldu. Bilimsel boyutunda biz öğretim üyeleri kongreye katıldık. Ben kongrede Selçuklu mimarisi üzerine bir sunum yaptım. Büyük Selçuklu ve Anadolu Selçuklu Devletinin mimarisi hakkında dinleyenleri bilgilendirdim. Rus akademisyenler ise kongrede, örneğin bir tanesi Selçukluların tarihi üzerine bir sunum gerçekleştirdi bir diğeri Selçuklular Döneminde Mevlüt Geleneğini anlattı. Yani tamamen Selçuklu odaklı devam eden bir kongreydi" dedi.

Moskova'da Türkoloji bölümü okuyan öğrencilerin hem sergiye katıldıklarını, hem de kongrede dinleyici olarak yer aldıklarını söyleyen Prof. Dr. Çaycı, öğrencileri de bilgilendirdiklerini aktardı. Rusya'daki üniversiteler ve Türkiye'deki üniversiteler arasında çeşitli görüşmelerin yapılması adına da önemli bir birliktelik kurulduğunun altını çizen Prof. Dr. "İlerleyen dönemlerde oradaki öğrencilerin Konya'ya, Necmettin Erbakan Üniversitesine gelmeleri gibi bir durum söz konusu olabilir. Türkiye'nin, Türklerin, Selçukluların geçmişini orada anlatmak ve Türkoloji bölümünde okuyan çocukların moral motivasyonlarını sağlamak adına oldukça etkili bir organizasyondu. Kongrenin sonuçlarının faydalı olacağına inanıyorum" diye konuştu.

"Rusya'da böyle bir kongre ilk oldu"

NEÜ Genel Türk Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Özcan da, kongrede Büyük Selçuklu tarih ve kültürünün Moskova'da tanıtılması açısından büyük önem arz ettiğinin altını çizdi. Prof. Dr. Özcan, "Orada bildiriler sunuldu, Rusya'da böyle bir kongre hiç yapılmamış, bu ilk oldu. Rusya'daki çok sayıda Türkolog kendi alanlarıyla ilgili bildiriler sundular. Kongrenin faydalı geçtiğini düşünüyorum" diye konuştu.

Selçukluların son derece zengin kültürel mirasının gelecek nesillere layıkıyla aktarılması anlamında serginin de kongrenin de fevkalade faydalı olduğunun altını çizen NEÜ Türk İslam Sanatları ve Arkeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zekeriya Şimşir ise, "Kongrede Selçuklu süsleme sanatlarını anlattığım bir bildiri ile yer aldım. Rus akademisyenlerin de yer aldığı bir kongreydi. Hem Selçuklu sanatının hem de Selçuklu tarihinin Moskova'da anlatılması açısından çok önemli. Türk-Rus ilişkilerinin ilerlemesi açısından da önemli bir adımdı" ifadelerini kullandı.

NEÜ öğretim üyeleri katkılarından dolayı hem Selçuklu Belediyesine, hem de NEÜ Selçuklu Kültür ve Medeniyeti Uygulama ve Araştırma Merkezine teşekkür etti.

NEÜ Öğretim Üyeleri Moskova’da Selçuklu Medeniyetini anlattı

NEÜ Öğretim Üyeleri Moskova’da Selçuklu Medeniyetini anlattı

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 1123 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.