RAM ve Önbellek Arasındaki Fark Nedir?

RAM ve Önbellek Arasındaki Fark Nedir?

RAM ve önbelleğin görevi aslında aynıdır, görevi cihazınızdaki yanıt süresinde yaşanabilecek olan gecikmenin ortadan kaldırılması ya da azaltılması için toplanan verileri işlemciye daha yakın bir konuma getirir.

Ancak önbellek çok daha hızlı seçenektir.

Bellek, işlem biriminin veya sistemin önemli bir parçasıdır. Belleğin amacı devam eden bir programın en sık erişilen veri olarak tanımlanmasını sağlar ve verilecek olan talimatlara karşı hazır tutulur. RAM ise daha farklı çalışır. Ana kartın üzerine yerleştirilmiş olan kalıcı belleği ve kullanıcıya tahsis edilmiş olan yuvalara takılan bellek modellerini içerir. Bellekteki hafızalara veri yolu takip edilerek ulaşılabilir. 

Önbellek Nedir?

En son kullanılan ve sık olarak kullanılan veriler geçici olarak depolanır. Bu sayede tekrar çağrıldığında hızlı bir açılma sağlanmış olur. Kullanılacak olan verilere daha hızlı erişim sağlanmış olması yapılan işi hızlandırmış olacağı gibi avantaj sağlarken önbelleğin sabit sürücüler ve SSD Disk’lere göre daha pahalı olduğu bilinir. Önbellek sayesinde kullanıcılar hızlı bir şekilde erişim sağlar. Önbellek üzerinde toplanan veriler güç kaybolmuş olsa bile kalıcı olarak tutar. Kısacası önbelleklerin amacı erişim sürelerini ve yaşanabilecek olan gecikmeleri azaltır.

Önbellek ve RAM arasındaki ilişki

Önbellek, bir bilgisayarın CPU’suna yerleşiktir. L1 önbellek hızlıdır, L2 önbellek ise işlemciye yerleştirilmiştir. L2 önbellek ile L3 önbelleği CPU’ya birleşik bir yonga üzerine yerleştirilir. Yani L3 ve L2 önbellekler L1’den daha yavaştır.

RAM ve DRAM’ler CPU’nun verilere daha hızlı erişmesini sağlamak amacıyla geçici olarak verilerin tutulduğu ana bellektir. RAM anakart üzerine yerleştirilmiştir ve CPU bu karta anakart’ın arka panelinden erişim sağlar.

Hız ve Maliyet Hesaplaması

RAM ile önbellek arasında yüksek hız farkı vardır. İşlemciye yerleştirilmiş bitişik bir yonganın içerisinde olduğu için CPU önbellek belleği RAM’dan 10 ile 100 kat daha hızlıdır. Önbellek hızlıdır ancak bunun da elbette ki bir maliyeti olacaktır. Bunun için önbellek RAM’den daha pahalı olarak satılır.

Kullanım

Bilgisayarlarda kullanılan önbelleğin amacı yapılan işlerin daha hızlı ve verimli hale getirilmesini sağlamaktır. 

Longline markasıyla satılan ve yüksek teknolojiyle üretilen SFP, SSD ve Memory ürünlerine  www.longlinestore.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu haber toplam 518 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.