Ramazan'da ağız ve diş sağlığı için yapılacaklar

Ramazan'da ağız ve diş sağlığı için yapılacaklar

Dentaworld Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Sorumlu Müdürü diş hekimi Murat Tokgöz, ''Ramazan ayında ağız ve diş sağlığı çok önemlidir. Düzenli bakım ile ağız kokusu sorunu çözülür'' dedi.

Dentaworld Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Sorumlu Müdürü diş hekimi Murat Tokgöz, ''Ramazan ayında ağız ve diş sağlığı çok önemlidir. Düzenli bakım ile ağız kokusu sorunu çözülür'' dedi.

Konuyla ilgili yazılı bir basın açıklaması yapan Tokgöz, ramazan ayının, dengeli ve sağlıklı bir yaşam tarzına ulaşmak isteyenler için bir fırsat olduğunu ifade etti.

Ramazan ayı boyunca beslenme alışkanlıklarının kontrol edilip, yönetilebileceğini belirten Tokgöz, ''Ramazan ayında, yenilip içilenleri kontrol etmek suretiyle mide ve sindirim sistemi dinlendirilir, vücuttan toksinlerin atılması sağlanabilir'' dedi.

Tokgöz, ramazan ayında ağız ve diş sağlığının önemini vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Düzenli bakım ile ağız kokusu sorunu çözülür. Ramazan ayında günlük beslenme alışkanlıklarında önemli değişiklikler oluyor. Öğün sayısı ikiye düşmekte ve öğün arası süre uzamaktadır. Bu durumun hem genel sağlık hem de ağız ve diş sağlığı üzerinde önemli etkileri olmaktadır. Dolayısıyla oruç tutanların, ağız ve diş sağlıkları ile genel sağlıklarına, oruç tutmayanlara oranla daha fazla özen göstermeleri gerekiyor.''

Diş hekimi Tokgöz, ramazan ayını, ağız ve diş sağlığı açısından zararsız bir şekilde geçirebilmek için dikkat edilmesi gerekenleri ise şu şekilde sıraladı:

''Öncelikle doktorunuzla görüşüp oruç tutmanızın tıbbi açıdan uygun olup olmadığını danışmalısınız. Eğer ilaç kullanıyorsanız, doktorunuz bu ilaçlarınızın saatlerinde iftar ve sahura göre ayarlama yapabilir.

Ramazan boyunca işlenmiş gıdalardan, şekerli ve yağlı, aşırı baharatlı yiyeceklerden kaçının. Terleme ve nefes yoluyla dışarı atıldıklarından, terin ve nefesin kötü kokmasına neden olurlar.

Çay, kahve, kola gibi çok fazla kafein içeren içecekler az tüketilmelidir. Bu içecekler diüretik özellikleri nedeniyle idrar yoluyla vücuttan su kaybını arttırır ve ağızda kuruluk yapar.

Oruç, mide asit seviyelerini arttırarak, midede yanma, ağırlık hissi ve ağızda kötü ekşi tat ve kokuya yol açabilir. Bunu önlemek için sahurda liften zengin sebze, meyve, fasulye, nohut yenebilir.

Oruç tutanlarda ağız kuruluğu, ağızda kötü tat ve nefesin kötü kokması görülme olasılığı artmaktadır. Sebebi ağız kuruluğu, iyi temizlenmeyen diş yüzeyi ve diş aralarında biriken bakteriler ile mide ve boğazdan gelen bakterilerdir. Sahur ve iftar sonrası titizlikle yapılan diş fırçalama ve diş ipi kullanımı, hem diş çürükleri ve diş eti iltihaplarını hem de ağız kokusunu önleyecektir.

Normal tükürük salgısının içeriğindeki maddelerin, dişleri ve ağız dokularını koruyucu etkisi vardır. Tükürük salgısı azaldığı veya tamamen kaybolduğunda diş çürüğü, ağız enfeksiyonları ve ağız kokusu görülme riski artar. Dolayısıyla iftar ve sahurda bol miktarda su içilmesi ve kafeinli içeceklerden kaçınılması faydalıdır.

Kek, bisküvi, çikolata, çok fazla yağ, şeker ve beyaz un ihtiva eden tatlı ve gıdalardan kaçınmalıdır. Çünkü bu tür gıdalar çürük yapıcı bakterilerin çoğalmasını ve dişlerde çürük oluşturmasını kolaylaştırırlar.

Ağız kokusunun kaynağı büyük ölçüde, ağız içi ve dilin arka kısmındaki bakterilerdir. Dolayısıyla her diş fırçalamadan sonra dilin sırt ve arka kısımlarını ve yanakların iç yüzlerini özel dil temizleyici aparey (çeşitli parçalardan meydana gelen alet, cihaz) veya fırçalarla iyice temizlemek faydalıdır.

Ağızda mevcut diş çürükleri ve diş taşları ile bozulmuş veya kırılmış veya eskimiş dolgu ve köprüler de ağız kokusuna ve ağrıya neden olurlar. Bu sebeple ramazan öncesi diş hekimine giderek bu tedavilerin yaptırılması, sizi oruçluyken ağız kokusu ve ağrı gibi istenmeyen durumları yaşamaktan alıkoyacaktır.''
  ajans 5

Bu haber toplam 1244 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.