Solak, "Sultanhanı'nda yaptığımız çalışmalar kurul onayıyladır"

Solak, "Sultanhanı'nda yaptığımız çalışmalar kurul onayıyladır"

Sultanhanı Kervansaray'ında yapılan kalorifer sistemi ve klozete ilişkin önceki gün bazı haber sitelerinde yer alan haberlere ilişkin Belediye Başkanı Fahri Solak'tan açıklama geldi.

ESKİ RESTORASYON TARİHİ DOKUYA UYMUYORDU'

Sultanhanı Belediye Başkanı Fahri Solak, Sultanhanı Kervansarayının Türkiye'nin en büyük ve ayakta kalan tek kervansarayının olduğunu belirtti. 
2014 yılında belediye başkanlığına seçildikten sonra kervansarayın restorasyonu için proje hazırlatıp, onaylanmasının ardından 2017 yılında restorasyon çalışmalarına başladıklarını ifade eden Solak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın desteğiyle Sultanhanı Belediyesi olarak 2017 yılında restorasyona başladık. Kervansaray 'da eskiden tarihi dokuya uymayan restorasyon vardı. Köşk mescidin üstü fırın tuğlasından yapılmıştı. Orijinaline uymuyordu. Buradaki kornişler komple betondu, mozaikten yapılmıştı. Üstü kışın yağmur ve kardan dolayı akıyordu dedi.

'KURUL ONAYI OLMADAN YAPMADIK'

Restorasyon sırasında yapılan kalorifer ile tuvaletlerin Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun onayıyla yapıldığını ifade eden Solak, şunları söyledi.

Biz Sultanhanı Kervansarayının restorasyonunda kurulun onaylamadığı hiçbir projeyi yapmadık. Hepsi kurul onaylıdır. Tarihi kervansarayımızda onaysız hiçbir projeyi yapmadık. Kapalı mekanda, ahır kısmı 1400 metrekare ve burayı komple alttan ısıtma yaptırdık. Çünkü buraya gelen misafirler 20 dakikalığına gelmeyecek. 1 saat, 2 saat burada zaman harcayacak. Sultanhanı'na her gün yaklaşık bin turist geliyor. Kapadokya'ya ve Konya'ya giden turistler buraya uğruyor. Biz burayı canlı müze yapmayı düşünüyoruz. Burası kokudan girilmiyordu. Turistler bile kötü şartlarda kullanıyordu ve kokudan girilmiyordu
Solak, ilçenin tarihi halı restorasyonlarında önemli bir yeri olduğunu hatırlatarak Sultanhanı Kervansarayında halı fuarları düzenlemeyi planladıklarını da kaydetti.

ilgili haber için tıklayınız...

Bu haber toplam 1254 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.