Tarımda kalite çok önemli

Tarımda kalite çok önemli

Çiftçinin modern tarım yapabilmesini sağlamak amacıyla kurulan Konya Önder Çiftçi Derneği’nin açılışında rekabetçi ortamda tarımda başarı sağlamak için kaliteye dikkat çekildi.

 

Çiftçilerin gelişen tarım teknikleri konusunda bilgilendirmek için kurulan Konya Önder Çiftçi Derneği törenle açıldı. Vali Aydın Nezih Doğan’ın da desteğiyle kurulan Önder Çiftçi Derneği, çiftçinin tarım konusunda bilgilendirilmesinin yanında modern tarım teknikleriyle donatılmasına da yardımcı olacak. Konya Ticaret Borsası yanındaki derneğin açılışına Vali Yardımcısı Nevzat Dalkıran, Mustafa Karabacak, İl Tarım Müdürü İbrahim Doster, Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı M. Uğur Kaleli, MÜSAD Başkanı Arslan Korkmaz, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özkan Taşpınar, Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibinen, Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cennet Oğuz, çiftçiler ve tarım sektörlerinden temsilciler katıldı.

TARIMDA BAŞARI KALİTEDEN GEÇİYOR

Çiftçilerin dünyada rekabet edebilmesi için yenilikçi tarım tekniklerini bilmesi gerektiğine dikkat çeken Vali Yardımcısı Nevzat Dalkıran, Önder Çiftçi Derneği’nin bu amaçla kurulduğunu söyledi. Vali Aydın Nezih Doğan’ın da derneğin kurulması için öncülük ettiğini aktaran Dalkıran, “Sayın Valimiz önder çiftçiliği Tekirdağ bölgesinde uyguladı ve tarım alanında önemli gelişmeler kaydedildi. Çünkü artık modern dünyada tarım alanında yeterli teknik ve donanımları kullanarak kaliteli ürünler elde etmemiz gerekiyor” dedi.

İl Tarım Müdürü İbrahim Doster de en iyi şekilde en az masrafla tarımda üretim alınmasını vurgulayarak, üretimde kalite ne kadar güçlü olursa tarımda da o kadar güçlü olunacağını bildirdi. Bu noktada 48 ekiple arazide çalışmalar yaptıklarını anlatan Doster, “Topraktan en iyi verimi almaya çalışıyoruz” dedi.

“Tarım, stratejik önemini her zaman korumuş ve koruyacaktır” diyen Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı M. Uğur Kaleli, Konya’da tarım potansiyelinin bilgi, kararlılık ve organizasyon ile hayata geçirilmesine dikkat çekti. Kaleli, dünyada tarım alanında rekabet edebilmek için gerçek anlamda tarımcılık yapılması gerektiğini de dile getirdi.

TARIMDA GELİŞMEYİ TAKİP EDECEĞİZ

Konya Önder Çiftçi Derneği Başkanı Erol Sözen de çiftçilere modern tarım tekniklerini benimsetmek için yoğun çaba içerisinde olacaklarını ifade ederek, yeniliği, gelişmeyi ve tarımla ilgili her bilgiyi çiftçilerle paylaşacaklarının altını çizdi. Tarımla ilgili gelişmeleri yakından takip edeceklerini bildiren Erol Sözen, şöyle konuştu: “Bir doktorun yazdığı reçete hasta için ne kadar önemliyse, toprak analizi raporları da tarım için o kadar önemlidir. Üretimden iyi kalitede verim alabilmek için toprak analizi raporlarına uyulması gerekiyor. Bu kapsamda Konya Önder Çiftçi Derneği hem çiftçilik mesleğini hakkıyla yapmak hem de örgütlenme adına en uygun modellerden biri olacaktır. Aynı zamanda üniversitemize, tarım müdürlüklerimize, ziraat odalarımıza konuyla ilgili görevler düşmektedir. Hep birlikte çiftçinin en iyi tohumu, gübreyi, ziraat aletlerini kullanmasını sağlamamız gerekiyor. Bunu başarırsak, Konya tarım alanında kalitede önemli şehirlerden biri olmaya devam edecektir.”

Programın sonunda derneğin kuruluşunda emeği geçenlere plaket takdim edildi.

Hasan Ayhan Merhaba

Bu haber toplam 1668 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.