Tarla mutfağı yaktı

Tarla mutfağı yaktı

Aşırı sıcaklar, birçok ürünün tarlada kalmasına yol açtı. Ürün azlığı fiyat artışını tetiklerken, sıcak zammından etkilenen yaz meyveleri karpuz ve kavunun fiyatı 2 kat arttı

ÜRÜNLER TARLADA YANDI

Havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi birçok ürünün tarlada yanmasına neden oldu. Özellikle iftar sofralarının vazgeçilmez meyveleri arasında yer alan kavun ve karpuzun fiyatı da iki katına çıktı. Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Çumra Ziraat Odası Başkanı Süleyman Akbaş, “Aşırı sıcaklar yüzünden kavunun yüzde 40’ı, karpuzun yüzde 50’si tarlada kaldı. Şu anda kavun tarlada 70 karpuz 50 kuruş. Bu da vatandaşa yansıyor” dedi.

İKİ KARPUZ BİR KAVUN 15 TL

Tarlada iken yüksek fiyata satılan kavun ve karpuzun pazarda satılmasının da zor olduğunu ifade eden pazarcı esnafı Kasım Çınarlı, “Vatandaşa fiyatı söylerken biz çekiniyoruz. Fiyatlar Ramazan nedeni ile artmadı” dedi. Aldığı iki karpuz ile bir kavuna 15 TL ödeyen Mustafa Kartekin ise, “Ramazan insanın canı serin bir meyve çekiyor. Ama fiyatlar yüksek. Sıcakların yaktığı ürünün bedeli bizim cebimizden çıkıyor” diye konuştu.

Sıcakların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sebze ve meyvelerin tarlada yanmasına neden oldu. Özellikle kavun ve karpuz fiyatlarının neredeyse iki katı zamlanmasının Ramazan fırsatçılığı ile ilgisinin olmadığını ifade dene Çumra Ziraat Odası Başkanı Süleyman Akbaş, fiyatların ürünlerin tarlada kalmasından kaynaklandığını söyledi. Akbaş, “Çumra kavun, karpuz, domates, patates gibi sebze meyvelerin üretiminde önemli bir potansiyele sahipti. Ancak son yılların en sıcak günlerinin yaşanması ürünlerin tarlada kalmasına neden oldu. Bu yıl sadece bizim bölgemizde aşırı sıcaklar yüzünden karpuzların yüzde 50’si kavunların yüzde 40’ı yanması nedeniyle tarlada kaldı. Sadece kavun ve karpuz değil domates ve patates gibi ürünlerde sıcaktan büyük zarar gördü. Çumra’da şu an kavunun fiyatı tarlada 70 ile 90 kuruş Karpuzun fiyatı tarlada 45 ile 50 kuruş. Haliyle bu da vatandaşa yansıdı” dedi.
Özellikle kavun ve karpuz fiyatlarının yüksek olmasının ikinci nedeninin ise ekimin az olmasına bağlayan Akbaş, “Çumra’da ekim yapan tarla sahipleri bu yıl hasat zamanının Ramazan ayına denk geldiğini bildiği için fazla ekim yapmadı. Çünkü hem hasadı Ramazan ayı nedeniyle zor olacaktı hem sıcaklar yüzünden zarar göreceğini biliyordu. Bunun için tarlalarının büyük bölümünü ekmedi” diye konuştu.
Uzun yıllardır pazarcılık yapan Kasım Çınarlı ise bu yıl ki gibi fiyatların yüksek olduğunu görmediğini ifade ederken meyve fiyatlarını müşteriye söylerken kendilerinin tedirgin olduğunu söyledi. Çınarlı, “Yaz meyveleri ve sebzeleri bu yıl ki gibi yüksek olmamıştı. Ancak ürünün az gelmesi, sıcakların ürünü tarlada bırakması fiyatları yükseltti. Bu da bizim işimizi etkiledi. Vatandaş fiyatı yüksek bulunca almadan gidiyor. Sadece kavun ve karpuz değil tüm meyveler aynı şekilde zamlandı” diye konuştu.
Aldığı iki karpuz ve bir kavuna 15 TL ödeyen Mustafa Kartekin isimli vatandaş ise, “Oruç olduğumuz için canımız çekti bir kavun ve karpuz alalım dedik. Aldık ama 15 TL ödedik. Fiyatlar çok yüksek bir kez aldık ama ikinci kez almamız mümkün değil” diyerek fiyatların yüksek olmasının vatandaşların büyük kemsini etkilediğini söyledi.

Bu haber toplam 1773 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.