Turan’dan Türk Devletleri Teşkilatı’na!

Turan’dan Türk Devletleri Teşkilatı’na!

Anadolu Üniversitesi'ne bağlı Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Yurt Dışı Türkler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mehmet Topal; 2021 Kasım'ında Türk Devletleri Teşkilatı'nın kurulmasından dolayı duyduğu heyecanı ifade etti.

Prof. Dr. Mehmet Topal, Türk Devletleri Teşkilatında, Türkiye'nin; başta kültür köprülerini kurmak suretiyle, ortak dil ve alfabe birliği, ortak tarih çalışmalarında öncülükte bulunması ve ekonomik işbirliği olanaklarını geliştirmesi olabileceğini ve bu coğrafyanın yaklaşık 300 milyonluk bir nüfus gücüne denk geldiğini dile getirdi.

Topal, "Çeşitli konularda hemfikir olduktan sonra dünya kamuoyunda bir baskı grubu oluşturulabilir ve Türk Dünyası ile iş birliği diğer ülkeler bakımından da fevkalade önem arz eder. 30 yıllık gelişimin Türk Devletleri Teşkilatı adı altında yeni bir çatı örgüte kavuşturulması geleceğe ilişkin ümitlerimizi tazeledi. Bu örgüt, birtakım antlaşmalar ve bloklar oluşturarak bazı konularda ortak karar alabilmemizin zeminini inşa etti. Netice itibarıyla; Türk Dünyası içerisinde yaşayan soydaşlarımız, birbirlerinin olanaklarını daha kolay bir şekilde paylaşabilecektir" diye ifade etti.

Türk Devletlerinin bir araya toplanması projesinin, Turancılık ülküsü çerçevesinde değerlendirilebileceğini ve bu teşkilatın yeknesak bir yapıdan ziyade Türklerin yaşadığı koca bir coğrafyayı kapsadığını belirten Prof. Dr. Topal, "Bugün Türkiye'yle beraber bağımsız 7 Türk Devlet'i var. Bunlar içerisinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet'i, henüz gönlümüzdeki tanınmışlık engelini aşamasa da yakında Türkiye'nin de çabalarıyla, dünya arenasındaki yerini alacaktır. Mesela şu an Rusya'nın özerk bölgelerinde, nüfusu 30 milyon civarında Müslüman Türk yaşadığı biliniyor. Yine aynı şekilde azınlık statüsündeki Balkanlar'da da pek çok soydaşımız mevcut. Türk Dünyası'nın birleştirilmesi projesinin arka planında Turancılık ideolojisi vardır, fakat bu ideoloji farklı şekillerde izah edilmektedir. Örneğin bu fikri; Türk Dünyası'nın sınırlarının tamamen birleştirilmesi olarak düşünenler olduğu gibi bunun hayal olduğunu düşünenler de var. Ben, Turan ülküsünün daha çok iş birliği çerçevesinde olması gerektiği düşüncesindeyim" dedi. haberfark.net

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 241 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.