Ukrayna’dan Türkiye’ye ithal edilen sahte ayçiçek yağının tehlikesi

Ukrayna’dan Türkiye’ye ithal edilen sahte ayçiçek yağının tehlikesi

Türkiye Ukrayna'dan takviye amaçlı tarım ürünlerinin ithalatını yapmaya devam ederken, bu ürünlerde ki sahtekarlık da tehlikeli boyutlarda artmaktadır.

Ukrayna gıda ve tarım bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 2017 yılından itibaren Ukrayna Türkiye'ye 338 milyon dolar tarım ürünleri ihraç etti ve bu sayede Türkiye tarım ürünleri ihraç edilen ülkeler arasında dördüncü sıraya yükseldi.

Ancak, bu yüksek miktarda ki tarım ürünleri Türk ithalatçılarını daha fazla riske artmaktadır,  kötü ithalat ürünleri,özelikle Ukrayna ayçiçek yağı skandalı Avrupa’da devam etmektedir.

Bu yıl Türkiye Ukrayna’dan 66,2 milyon dolar değerinde ayçiçek yağı ithal etmiştir. Ukrayna'da ise yağ pazarında hızla rekabet artmaktadır.

Pazarı kazanmak için, Ukrayna'da ürün kalitesini riske atan yeni ihracatçılar ortaya çıkmıştır.

Ukrayna enstitütüsü tüketici uzmanlığının yaptığı açıklamaya göre; Ukrayna yağ fabrikaları sahte ayçiçek yağlarını endüstriyel ölçekte üretmeye başlanmış. Bu nedenle2017’de uluslararası piyasalarda Ukrayna ayçiçek yağı ile ilgili yaptırımlar gelebilir.

Ukrayna Enstitütüsü tüketici uzmanları; Bu problemin yılbaşında eski zamanlara göre daha da arttığını belirtmiştir. Tavuk yağını alarak biyoyakıt üretmeyi amaçlayanlar bulunmaktadır.

Ukrayna Enstitütüsü tüketici uzmanlık müdürü Yuriy Çernobrivic’in açıklamalarına göre; Tavuk yağı katkılı olursa kolestrerol 2 veya 3 katına çıkmaktadır. Ayrıca bu tavuk yağının nereden geldiğinin ise bilgisi bulunmamaktadır. Özellikle restoranda ki tavuk atıklarında kanserojen maddeler bulunabilmektedir.

Ukrayna da bu ürünleri çıkarmak ve tutmak için aktif olarak Allseeds şirketinin makinaları ve depoları bulunmaktadır. Yağ sahtekarlığı hakkında Mısırda meydana gelen skandal sonrasında Allseeds fabrik tedarikçisi gözaltına alınmıştır.

Ukrayna bu riskin farkındadır ancak acaba Türk tüketicileri bu riskin farkındalar mı ?

Tavuk atığı ayçiçek yağı bugün bile Türk tüketcilerin evlerinde masalarının üstünde olabilir. Bu herkes için tehlikelidir, çocuklar ve kolesterole karşı hassas insanlar için ekstra zararlıdır.

Analistlere göre bu şirket ile iş yapanların dikkatli olması gerekmektedir, çünkü Allseeds firması sadece sahte yağ skandalı ile değil kötü maddi durumu ile de gündemdedir. Ukrayna Kredi bankası olan “Osdbank” a 68 milyon dolar borcunu ödememiştir. Fabrika için bu ödemenin zor olmaması gerektiği finansçılar tarafından belirtilmiştir.

 Borcunu ödememesi de, sahte ayçiçek yağı çıkartan Allseeds şirketinin büyük bir problem içerisinde olduğunu anlatmaktadır. Bu problemi sakladığı ise bariz ortadadır.

Tabi ki sadece bu şirket problemi yüzünden tüm yağ sanayaii itibarını sarsmamakta , Türkiye Ukrayna arasında güven ilişkilerini bozmamaktadır.

Uzmanlara göre yakın zamanda Ukrayna devleti bir önlem almaz tepki göstermezse Avrupa’dan bir tepki geleceğini söylemektedir.

Örnek olarak Avrupa’da olan yumurta skandalında, tavuk yumurtasında insan sağlığını tehlikeye atan infertililite virüsü bulunmuştur, virüslü yumurtalar İngiltere'ye, Avusturya, İtalya, İrlanda, Lüksemburg, Polonya, Slovenya, Slovak, İsveç  gibi ülkelere gönderilmekteydi.

Avrupa devletleri çok hızlı bir şekilde tepki göstererek Hollanda'da 2 şirketi yöneticisinin tutuklanmasını sağladı.

Bu haber toplam 4154 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.