VERDALAB Toprak analizinde  iddialı

VERDALAB Toprak analizinde iddialı

Toprak Analizi belli bir toprağın gübre ve kireç ihtiyacını ortaya koyan metottur.

Belli bir tarla ya da bahçeyi temsil eden toprak örneği, laboratuarda analiz edilerek içerisindeki bitki besin maddelerinin miktarı bulunur. Böylece üretimi yapılan bitkinin iyi ürün vermesi için hangi besin maddelerinin ne zaman ve ne kadar verileceği belirlenir.

 

Bilinçsiz gübreleme ve sulama ile toprakta çoraklaşmanın artması ile birlikte hükümetin toprağını analiz ettiren çiftçiye dekar başına 2,5 lira teşvik vermesi ile analiz merkezlerinde de önemli oranda artma meydana geldi.

Konya’da faaliyet gösteren Verdalab’da ise son teknoloji ile kurulan labaratuvarda uzman kadrosu ile müşterilerine hizmet ediyor.

Verda Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Candan, Konya’da Ticaret Borsası yanında yer alan labaruvarlarında analiz yaptıran çiftçilerin oldukça kazançlı çıktığını belirtiyor.
Candan, uygun fiyat politikası ve genç, dinamik kadromuz ile çiftçilerimizin analizlerini sağlıklı bir şekilde yapmaktayız ve onlarda  memnun bir şekilde labaratuvarımızdan ayrılmaktadırlar. dedi.

“Toprak analizinin artması ile birlikte kazananlar çiftçi, ülkemiz ve yarınlarımız olmaktadır” şeklinde konuşan Candan, analiz sonunda çiftçiye altarnatif olarak özel bir formülle geliştirilen taban gübresi özelliği olan organik madde, çinko ve mangan gibi elementlerce zenginleştirilmiş; başta hububat olmak üzere bitkilerin ekimi esnasında gerekli olan maddeleri içeren bir karışım olan SERANA ve alternatif gübrelerden ne oranda kullanacağı sunulmaktadır. Maliyetlerin önemli oranda düştüğünü gören çiftçiler ise son derece memnun bir şekilde kurumumuzdan ayrılmaktadır. Dedi.

 


TOPRAĞI ANALİZ ETTİRMEDEN GÜBRE KULLANIRSAK NE OLUR?

- Bitkinin ihtiyacından daha az gübre kullanılabilir. Bu durumda bitkiler yeterince beslenemediklerinden iyi gelişemezler ürün azalır, alınan ürün gübre parasını bile karşılamayabilir.
- Bitkinin ihtiyacından daha fazla gübre kullanılabilir böylece fazladan attığımız gübrenin parası ziyan olduğu gibi fazla gübre toprağı ve ürünü olumsuz etkileyebilir.
- Yanlış cins gübre kullanılabilir. Bunun bir sonucu olarak ürün azalabilir, yatabilir veya kuruyabilir. En azından üründe bir artış olmayabilir. Böylece de gübreye verilen para boşa gitmiş olur.
- Yanlış zamanda ve yanlış şekilde gübre kullanılabilir. Bunun sonucu olarak gübreden beklenilen yarar sağlanamayabilir. Eksik veya fazla, yanlış cins ve zamansız gübre kullanmamak için gübre kullanmadan önce toprağın mutlaka analiz ettirilmesi ve laboratuvardan alınacak toprak analiz raporu sonucuna göre gübre kullanılması gerekir.
Ancak toprak analizi sonuçlarının beklenen faydaları sağlayabilmesi ve yukarıdaki hatalara düşülmemesi için toprak örneklerinin mutlaka usulüne uygun olarak alınması gereklidir. Eğer usulüne uygun toprak numunesi alınmamışsa bunun sonucu hiçbir anlam ifade etmediği gibi emek, para ve zaman kaybına neden olacaktır.

NERELERDEN TOPRAK ÖRNEĞİ ALINMAZ?

Toprak örneğinin alınacağı alan belirlendikten sonra toprak almak için küreğin batırıldığı nokta eğer;
- Harman yeri veya hayvan yatmış yer ise,
- Önceden gübre yığılmış yer ise, Hayvan Barınaklarına yakın yerler ise,
- Sap kök veya yabani otların yığın halinde yakıldığı yer ise,
- Hayvan gübresinin bulunduğu nokta ise,
- Tarlanın tümsek veya su birikmesi olan çukur noktaları ise,
- Dere, orman, su arkı ve yollara yakın arazi kısımları ise,
- Sıraya ekim yapılan ürünlerde sıra üzeri ise,
- Gübreleme yapılan yerlerde 4 ay, kireçleme yapılan yerlerde 12 aydan önce,
- Binalara yakın alanlar ise,
- Özellikle meyvecilik, kavakçılık gibi ağaç yetiştirmek için ayrılan araziler hariç, tarlada bulunan birkaç ağacın altından, toprak örneği alınmamalıdır.

TOPRAK ÖRNEĞİ ÖRNEK NASIL ALINIR?

Tarlada toprak örneği alınacak noktaya gelindiğinde
- Bu yerin toprak örneği alınmaya uygun bir yer olup olmadığı kontrol edilmelidir.
- Eğer bu yer örnek almaya uygunsa toprağın üzerindeki ot, sap gibi şeyler el ile temizlenir.
- Temizlenen bölgede kürek toprağa 20 cm derinlikte (pulluk sürüm derinliği) daldırılır.
- Alınan bu toprak olduğu gibi açılan çukurun hemen yanına konulur.
- Sonra açılan çukur içine kenarlardan toprak dökülmüş ise el ile temizlenir.
- Sonra kürek 3-5 cm kalınlıkta toprak alacak şekilde 18-20 cm derinliğe kadar daldırılır ve yavaşça kaldırılır.
- Alınan örnek kürek üzerinde yalnızca yan taraflarından düzeltilerek kovanın için konulur. Böylece bir adet toprak örneği alınmış olur. Yaklaşık 40 dekar tarla için 10-20 adet örnek alınarak kaba konur ve bu kapdaki bu topraklar karıştırılarak örnek alınır.

Toprak örneği alırken kullandığımız kürek ya da belin temiz olmasına ( ahırlarda kullanılan küreklerde bulunan artıklar sonucu etkileyecektir) dikkat edilmelidir.

Alınan örnek temiz bir bez torbaya konur. Eğer naylon poşet kullanılacaksa mutlaka temiz olmalı ve örnek konulduktan sonra kalemle birkaç yerinden delinerek koyduğumuz etiketin içeride nemden dolayı parçalanmasına mani oluruz.

Numune alındıktan sonra etiket doldurulur. Kurşun kalem kullanılarak etikete İli-İlçesi-Köyü-Mevkii-Adı-Soyadı- Sulanıp sulanmadığı- Hangi ürünlerin yetiştirildiği bilgileri doldurulur. Bu bilgiler mutlaka eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Toprak örneği ekim veya dikimden 1 ay önce alınmalıdır.Yukarıda anlatılan şekilde usulüne uygun olarak alınan toprak örneği, Müdürlüğümüz bünyesindeki Toprak Tahlil Laboratuarına getirilmelidir.

Adres: Fevzi Çakmak Mahallesi (B. Buğday Pazarı), 10516 Sokak No: 71 Karatay Konya

Telefon: 0 332 342 4490

E-mail: [email protected]

verdatarim.com

1- ÖArRNEKLENECEK TARLA; EĞİMİNE, TOPRAK RENGİNE, DRENAJINA VE

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.