2011’de temeli atılıyor

2011’de temeli atılıyor

Konya başta olmak üzere bölge illerinin sağlık hizmetini karşılamak üzere yapılacak olan Karatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin temelinin 2011 yılı içinde atılması bekleniyor

Konya’da sağlık ve eğitim alanındaki yatırımları değerlendirmek için Konya Gazeteciler Cemiyetinde basın toplantısı düzenleyen AKP Konya Milletvekili Sami Güçlü, Konya’nın sağlık alanında önemli bir kompleks olacağını kaydetti. Toplantıya AKP Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu, AKP İl Başkan Yardımcıları Dr. Abdullah Ağralı ve Ertuğrul Uslu da katıldı. Sözlerine yarın idrak edilecek olan Kurban Bayramının Türkiye ve tüm İslam alemine hayırlı olmasını dileyerek başlayan AKP Konya Milletvekili Sami Güçlü, 12 Eylül referandumunun ardından yaşanan süreci de anlattı.
“12 EYLÜL’LE MODERNİZM HALK İRADESİNE GEÇTİ”
12 Eylül’le birlikte büyük bir dönüşümün başladığını aktaran Güçlü, “2010 yılıyla birlikte artık Türkiye’de devletin uyguladığı modernleşme süreci sona ermiş ve halk iradesinin hâkim olduğu bir modernleşme süreci başlamıştır. Bu kapsamda siyasi partiler programlarını bu yönde değiştirecektir. Askeri ve bürokratik vesayet büyük ölçüde kalkmıştır” dedi. Konya Üniversitesi’nin de Konya açısından büyük öneme sahip olduğunu dile getiren Güçlü, Aralık ayı başında üniversitenin kurucu rektörünün atanacağını ve öğretim üyelerinden 18 tanesinin Selçuk Üniversitesi hocalarından oluştuğunu bildirdi. Konya Üniversitesiyle birlikte İstanbul, Ankara, İzmir’den sonra Konya’nın Kayseri’yle birlikte üniversite sayısında 4. il olma özelliğini paylaştığını da aktardı. Sami Güçlü, Beyhekim Sağlık Kampüsü’nde nişatı devam eden Onkoloji ve Fizik Tedavi hastanelerinin de ikmal ihalelerinin yapıldığını, Fizik Tedavi Hastanesi’nin mart ayında, Onkoloji Hastanesi’nin ise şubat ayında tamamlanacağını dile getirdi.
Numune Hastanesi Projesi’yle ilgili de bilgi veren Güçlü, söz konusu projeden geri dönüş gibi bur durumun söz konusu olmadığının altını çizdi. Güçlü, “Normalde Eylül ayında ihale süreci başlayacaktı. Fakat mahalli idarelerle ilgili usuller, kurumlarla ilgili usuller ve bakanlıklarla ilgili usuller nedeniyle projenin ihalesi gecikti. Şu anda bu problemler bitme noktasına geldi. 2011 yılında Numune’nin temelinin atılmasını bekliyoruz” diye konuştu.
“KARATAY HASTANESİNİN 2011 YILINDA TEMELİ ATILIYOR”
Karatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi’yle ilgili Yüksek Planlama Kurumundan çıktığını belirten Güçlü, 800 yataklı olacak sağlık kompleksinde Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinin de olacağını vurguladı. Kamu Özel Ortaklığı yatırım finansmanı modeli ile gerçekleştirilecek olan projenin yatırım maliyetinin 184 milyon TL olduğunu ifade eden Güçlü, “Hastane Yeni Adliye Sarayı civarına yapılacaktır. Hastanede 223 uzman ve pratisyen hekim, 502 hemşire ve ebe, 544 yardımcı sağlık personeli ile her gün yaklaşık 2 bin 800 vatandaşa hizmet verilecektir. Diğer yandan da otel, kongre merkezi, çarşı, spor salonu gibi ticari alanlarla alışveriş merkezleri de sağlanacaktır. Böylece hastane Konya ve bölgesi için önemli sağlık merkezi haline gelecektir. Hastanenin temelinin ise 2011 yılında atılması hedeflenmektedir” dedi. Güçlü, hastaneni bitiminde vatandaşların rahat bir şekilde gidip gelmesi için raylı sistemin de bölgeye gitmesi gerektiğine de vurgu yaptı.

Bu haber toplam 1123 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.