2012 Bütçesine 3 İlçe İsyan Etti

2012 Bütçesine 3 İlçe İsyan Etti

İl Genel Meclisi Plan Bütçe Komisyonu tarafından hazırlanan 2012 yılı bütçe taslağının mecliste okunmasıyla birlikte Gülağaç, Ağaçören ve Sarıyahşi İlçelerinin meclis üyeleri bütçe dağıtımında adaletsizlik yapıldığını ifade ederek itiraz ettiler.

Eskil ve Ortaköy ve Güzelyurt’a ciddi bir ödenek ayrıldığını ama Diğer 3 ilçeye payın çok az verildiğini ifade eden bazı Ak Partili Üyeler, “Kurt kuzulara şah olsa, bu kadar olmazdı. Bu bütçede adalet nerede.”dediler. Diğer ilçelerin meclis üyeleri ise, “2009 ile 2010 yıllarındaki bütçelerde şuan haksızlık yapıldığı düşünülen ilçelere neler yapıldığına bakılırsa Adalet orada bulunur.”dediler.
Kasım ayı olağan meclis toplantıları İl Genel Meclisi Başkanı Özkan Doygun Başkanlığında bütçe taslak görüşmeleriyle devam etti. Toplantının ilk maddesinde Plan Bütçe Komisyonu tarafından hazırlanan 2012 yılı bütçe taslağı meclise İl Genel Meclis Üyesi Sönmez Özel tarafından okundu. Bütçe taslağının okunmasının ardından ise konuyla ilgili ilk sözü Gülağaç İlçesi İl Genel Meclisi Üyesi Adem Atay aldı. Bütçenin adaletsizliğine dem vuran Atay, “Bütçeye bakar bakmaz adaletsizliği gördüm. Bütçe Ortaköy Eskil ağırlıklı bir bütçe. Şunu söylüyorum Kurt kuzulara Şah olsa bu kadar yapmazdı. Şimdi size örneklerle adaletsizliği göstereyim. Bütçede Ortaköy kelimesi geçen yerlere baktım ve topladım. 1 trilyon 815 milyarlık Ortaköy’e para ayrılmış. Ağaçören’e ise topladığımızda 399 milyar lira ayrılmış. Güzelyurt’a 1 trilyon 232 milyar ayrılmış buna karşın Sarıyahşi’ye 362 milyar lira, Merkeze ise 5 trilyon 60 milyar lira. Ben Gülağaç Meclis Üyesiyim, Sarıyahşi ve Ağaçören’den de meclis üyesi arkadaşlar var. Biz yarın ilçemize gittiğimizde ilçe başkanına ne diyeceğiz. Belediye Başkanı bize sormayacak mı siz ne yapıyordunuz diye? Bizi bölgemizde bu bütçeyle madara ettireceksiniz. Bu nasıl adalettir.”dedi.

En sert eleştiriler ise merkez Meclis Üyesi Dede teke tarafından yapıldı. Bütçenin kamu vicdanında da Allah huzurunda da adil olmadığını ifade eden Teke, “Ben bütçeyi yapan arkadaşların kamu vicdanında da Allahın huzurunda da adaletli davrandığını düşünmüyorum. Bu bütçe 2 ilçenin bütçesi gibi. Bazı arkadaşlar içindeki sıkıntıları atamamışlar ki bunu bütçeye yansıtmışlar. Buradan ilan ediyorum bütçeye olumlu oy vermeyeceğim. Eğer bu bütçe Ak Partinin bütçesiyle adaletli yapılır. Diğer arkadaşlar ilçelerine gittiklerinde siz Ak Partili değimlisiniz. Siz kimi temsil ediyorsunuz derlerse ne diyecekler? Hepimiz milletin Ak Parti’ye verdiği oylarla seçildik. Partimizin vebalini taşıyoruz. Hüseyin Hüyük’e sesleniyorum. Sen 8 kişinin değil 16 kişinin grup başkanısın. Biz bütçeyle ilgili Ak partili vekiller olarak hiçbir şey bilmezken MHP’li üyeler biliyorsa başka bir şey demiyorum. Neden grup olarak bütçeyi aramızda tartışmadık.”dedi.

Dede Teke’nin hemen ardından söz alarak konuşan Eskil Meclis Üyesi İbrahim Koyuncu, “Dede bey bu kadar adaleti biliyordu, büyük ilçeler dururken neden küçük ilçelere geçen sene paralar ayrıldı. Geçen sene Gülağaç’a 1 trilyon ayrılırken adalet oluyorda bu yıl Eskil’e ayrılınca mı olmuyor.”dedi.
Bir diyet ödendiğini ifade eden Ağaçören İl Genel Meclisi Üyesi Ercan Yeşilöz, “Ben alınan verilende değilim ama bu paraların öncelik sırasına göremi yapıldı onu merak ediyorum. Her yerde Aksaray halkına hizmet edilecek. Bütçe önceliklere göre mi yoksa diyet ödemek için mi yapıldı. Keşke bütçe yapılırken bizlere de haber verilseydi. Ak Parti grubunda tartışsaydık. Altını çizerek söylüyorum bütçe peşkeş çekilmiş. Birilerine diyet ödemek için bu yapılmamalıydı.”dedi.
Büyük bir usul hatası yapıldığını ifade eden Merkez Meclis Üyesi Şaban Bostan, “Ben baktığımda büyük bir usul hatası yapıldığını görüyorum. Bütçeden muhalefet üyelerinin bilgisi var ama bizim bilgimiz yok. Keşke bizimde bütçe ile ilgili görüşlerimiz alınsaydı. O zaman belki bunlar yaşanmazdı.”dedi.

Yapılan hizmetlere bazı noktalara takılıp kalmadan bakılması gerektiğini ifade eden Meclis Başkanı Özkan Doygun, “Merkeze gerekli önemin verilmediği hususuna katılmıyorum. Yapılan tüm okullar merkeze yapılıyor. Yol konusunda ise 2010 yılına göre bütçeden ayrılan paylar arttırıldı. Sentetik saha, Kapalı spor salonuna takılıp kalmadan bütçeye bakılırsa bütçede bazı şeyler görülebilir.”dedi.
Sarıyahşi Meclis Üyesi Erol Özel ise, “Sarıyahşi’de geçen yıl spor salonu ihtiyaçtı Bu konuda vicdanım rahat. Geçen yıl seçim var diye Merkeze yapılacak kız yurdunu iptal etmiştik. Seneye kesin yapalım dedik. Ak Parti Grubu olarak söz verdik. O sözümüzde durmamız gerekiyordu.”dedi.
İbrahim Koyuncu’nun açıklamalarına ithafen yeniden söz alan Dede Teke, “Sultanhanı 11 bin nüfuslu bir Kasaba. Eskil’in Merkez nüfusundan 2 kat daha fazla. Eskil’de spor salonu var. Ortaköy’de de vardı. Geçen yıl ilçelere para adaletli bir şekilde dağıtıldı.”dedi.
Gülağaç Meclis Üyesi Sevda Çıtak ise yaptığı kısa konuşmada, “Bu adaletsizliği dile getirmek için Başbakanımızın bir sözünü kullanmak istiyorum. Gülağaç İlçesine verilen 365 milyar nireeeee, Diğer ilçelere verilen 1 trilyon 212 milyar nireeee. Başka bir şey demeyeceğim.”dedi.
Son olarak konuşan Ak Parti Grup Başkanı Hüseyin Hüyük, “Hiçbir bütçenin tam manasıyla adaletli yapılması mümkün değildir. Bu olayın temeli seçimlere dayanıyor. Biz elimizden geldiği kadar geçmiş yılları da baz alarak adaletli bir şekilde bütçeyi hazırlamaya çalıştık. 2009-2010 bütçelerine baktığımız zaman onlar adil miydi? Ben merkez üyesi olarak merkezdeki vatandaşlarımızın hakkını korumaya gayret gösterdim. Diğer arkadaşlarda mecliste bağlantılar kurup bütçeleri alsaydı onlarda fikirlerini iletebilirdi. Burada bir Meclis Başkanı var. Meclis başkanının protokolde ne kadar yer alabildiğini değer gördüğünü araştırmak lazım. Valiyle iyi diyalogları olanlar var. Bu arkadaşlar sorunun çözümü için ellerini taşın altına koyması lazım. Birbirimizi şikayet ederek bir yere varamayız.”dedi.

Toplantıya ara verilmeden önce MHP Grup Başkanı Mehmet Özçiftçi yerinden kalkarak dışarı hareket ettiği sırada Ağaçören Meclis Üyesi Ercan Yeşilöz Özçiftçi’ye bakıp alkışlayarak, “Bunu da yapabildiniz ya helal olsun. Sizi tebrik ediyorum.”dedi. Özçiftçi ise sadece gülümseyerek yoluna devam etti.Bu haber toplam 1350 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum