4 yaşındaki Caner, kalp nakli bekliyor

4 yaşındaki Caner, kalp nakli bekliyor

Konya'da 6 aydır kalp yetmezliği nedeniyle tedavi gören 4 yaşındaki Caner İme, bir an önce uygun kalp bulunup nakil yapılmazsa yaşamını yitirecek

5 çocuklu Erzurumlu bir ailenin en son çocuğu olan Caner İme, 6 ay önce rahatsızlanınca Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesine götürüldü. Kalp kası fonksiyonlarından birinin genişlememesi nedeniyle kalp yetmezliği teşhisi konulan küçük çocuğun sağlık durumu her geçen gün daha da kötüleşti. Türkiye'de organ nakli bekleyen yüzlerce insandan sadece birisi olan İme, uygun kalp bulunup nakil yapılmazsa yaşamını kaybedecek. Caner'in tedavisi yeşil kart ve devletin sağladığı imkanlarla sürerken, hamallık yaparak ailesinin geçimini sağlamaya çalışan babası, maddi imkansızlıklar nedeniyle zor günler yaşıyor. Ağrıları arttığında nefessiz kalan ve ''anne canım çok yanıyor'' diyerek ağlayan küçük çocuk, tedavisinin devam edeceği Ankara'ya maddi imkansızlıklar nedeniyle götürülemiyor.
BABA MEHMET İME: ÇARESİZ KALDIK
Baba Mehmet İme (37), oğlunun durumuna çok üzüldüklerini ancak ellerinden hiç bir şey gelmediğini söyledi. Caner'in durumunun her geçen gün daha da kötüye gittiğine dikkat çeken İme, “Oğlumla birlikte tedavi olanlar, uygun kalp bulunamadığı için öldü. Caner'in ölmesini istemiyoruz. Tedavisi Ankara'da devam edecek. Ancak yol parası bulamıyoruz” dedi.
Anne Kibar İme (36) ise günden güne gözleri önünde eriyen oğluna bir şey yapamamanın kendilerini çok üzdüğünü bildirdi. Sürekli rahatsızlanan oğluna geceleri bir şey olacak diye çok korktuğunu ifade eden İme, şunları kaydetti: “Geceleri başından hiç ayrılmıyorum. Birçok kez oğlumu hastaneye neredeyse nefessiz şekilde götürdük. Özellikle ağrıları arttığında ''Anne canım çok yanıyor'' demesi bizi kötü ediyor. Ağlamaktan başka bir şey elimizden gelmiyor. Oğlumun sağlığına kavuşması için her gün dua ediyorum.”
ORGAN BAĞIŞLARIYLA ''CANER''LER ÖLMEYECEK
Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Pediatri Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sevim Karaaslan, kalp kasının fonksiyonlarından birinin genişleyememesi nedeniyle kalp yetmezliği bulunan Caner'in biran önce kalp nakli yapılması gerektiğini dile getirdi. Tedavide son noktaya geldiklerini ancak bir sonuç alamadıkları gibi, hastaya ilaç tedavisinin de artık bir fayda sağlamadığını vurgulayan Karaaslan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Göz göre göre bu çocuklarımızı kaybediyoruz. Kadavradan nakiller artarsa Caner gibi organ nakli bekleyen hastalar kurtulabilecek. Nakil yapılırsa bu küçük çocuk tekrar hayata dönecek. Eğer bu süreç gecikirse, Caner'i de her an kaybedebiliriz. Organ bağışı konusunda herkesin duyarlı davranmasını bekliyoruz. Aile Ankara'ya gidecek. Tedavileri orada devam edecek.''

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.