60 Bin hasta böbrek bekliyor

60 Bin hasta böbrek bekliyor

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakli Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından ‘3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası’ etkinlikleri kapsamında panel düzenlendi

   Eyyüp Kalaycı Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen panele Fakülte Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Oktay Sarı, Hastane Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Banu Bozkurt, öğretim üyeleri, hastane çalışanları ve öğrenciler katıldı.

               

Panelin başkanlığını yapan Merkez Müdürü Prof. Dr. Şakir Tavlı, organ naklinin sadece belirli gün ve haftalarda değil, her gün hatırlanması gerektiğini belirterek, “Ülkemizde organ nakli Dünya ortalamasının altında olsa da bu alanda ciddi çalışmalar yapılmaktadır. Konya’da ise Türkiye ortalamasının üzerinde bir başarıya sahibiz. Bugüne kadar 75 başarılı nakil gerçekleştirdik. Bu sayının artması, insanlarımızın organ nakline daha duyarlı hale gelmesiyle mümkündür.” dedi.

 

CANLI NAKİL MECBURİYETTEN

 

               Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Kan Merkezi’nde görevli Uzman Dr. Pelin Taşdemir, ‘Organ Bağışı’ konulu sunumunda, ülkemizde canlı nakilden yapılan organ naklinin kadavra nakillere göre daha fazla olduğunu söyledi. Taşdemir, “Canlıdan organ nakli en son başvurulan çare. Aslında benimsemediğimiz ancak kadavra nakillerin yetersizliği nedeniyle tercih ettiğimiz bir yöntem. Ülkemizde yüzde 30 kadavra nakil yapılırken, dünyada bu oran yüzde 80 civarındadır. Bu rakam bağış sayısını artırmamız gerektiğini ortaya koymaktadır. Milyon nüfus başına yılda kadavradan nakil İspanya’da 34.9, AB ülkelerinde 18.1, ülkemizde ise 3.6 civarındadır. Toplumumuzda beyin ölümünü tam olarak kavrayamama, bağışın dine uygun olup olmadığı, organların kime takılacağı, hastane personeline güvenmeme, cenaze işlerinin gecikme endişesi gibi nedenlerle organ bağışı yeterli oranda yapılamamaktadır. Hekimler olarak ‘kendiniz ve sevdikleriniz için organ bağışlayın’ diyoruz. Bunu organ nakli bekleyen hastalar için istiyoruz.” dedi.

      

KONYA, TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜZERİNDE

 

            Genel Cerrahi Uzmanı Doç.Dr. Mehmet Erikoğlu, panelde organ nakilleri ile ilgili genel bilgi vererek, “Konya, organ bağışında Türkiye ortalamasına göre üst seviyelerdedir. Yılda milyon başına 4 kişinin organ bağışı yaptığı ülkemizde Konya 10 bağış ile üst seviyelerde yerini almıştır. Bugüne kadar 35 kadavra ve 40 canlıdan olmak üzere 75 nakli başarı ile gerçekleştirdik. Duyarlı insanlarımız sayesinde bu sayının daha da artacağına inanıyoruz.” diye konuştu.

 

  “BEYİN ÖLÜMÜ İYİ ANLATILMALI”

 

             Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Tuba Bera Sarıtaş ise organ nakilleri öncesi hayati öneme sahip olan beyin ölümü ile bitkisel hayat kavramlarına ilişkin ayrıntılı bilgi verdi. Beyin ölümünün gerçekleşmesi ile hastanın tekrar hayata dönme şansının olmadığını belirten Sarıtaş, “Beyin ölümü sonrası eğer hastanın yakınları izin verirse organ nakli yapılabilir. Bitkisel hayatta ise hastanın iyileşme şansı vardır ve organ nakli yapılamaz. Bu ayrım hasta yakınlarına iyi anlatılmalı.” dedi.

      

         60 BİN HASTA BÖBREK NAKLİ BEKLİYOR

Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç.Dr. Tevfik Küçükkartallar da organ bekleyen ve nakil olmuş hastaların sorunlarını anlatırken, “Ülkemizde 60 bin civarında böbrek hastamız nakil beklemektedir. Buna kalp, karaciğer gibi diğer nakilleri de eklersek sayı daha da yükselmektedir. Diyalize giren hastalarımızın işgücü ve ekonomik kaybı, yaşadıkları sosyal ve psikolojik sorunları düşündüğümüzde organ naklinin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır.” dedi.

    

 Konuşmacılar, panelin sonunda katılımcıların sorularını cevaplandırdı.

Bu haber toplam 1520 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.