748. Vuslat Yıl Dönümü Anma Törenleri Şeb-i Arus programıyla neticelendi

748. Vuslat Yıl Dönümü Anma Törenleri Şeb-i Arus programıyla neticelendi

Konya'da Hazreti Mevlana'nın 748. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri Şeb-i Arus programıyla neticelendi.

Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi'nde yapılan Şeb-i Arus programına AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Konya Valisi Vahdettin Özkan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, protokol mensupları, yerli ve yabancı çok sayıda davetli ve vatandaşlar katıldı.

Programda konuşan AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, "İnsanların, hepimizin birbirine saygı duyduğu güvendiği, kardeşlik bağlarının güçlü olduğu, komşuluk ilişkilerinin geliştiği, huzurlu, güvenli, daha da müreffeh bir toplum haline geldiğimizde, daha mutlu olacağımızdan, daha mesut olacağımıza yürekten inanıyorum. Aramıza fitne fesat tohumlarının ekilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Karşılıklı hoşgörü anlayış içinde bir arada yaşamaya devam edelim. Dünyanın insanlığın ortak evi olduğunu, vatanımızın da evimizin bir odası olduğunu aklımızda tutalım. Terör şiddet, savaş gibi, yeryüzünü kan gölüne çeviren hiçbir kirli eylemin, emelin, ülkemizin, insanlığın barışını, huzurunu bozmasına izin vermemeliyiz. Hoşgörüyle, birlikte yaşama kültürümüzü daha da ileri taşımalıyız. Ülkemizin barışını ve huzurunu bozanlarla yan yana durmamalı, kol kola yürümemeliyiz. Allah'ın yarattığı, en şerefli varlığın insan olduğu, insan da Yaradan'ın yaratılan bütün varlıklara hürmetle muamele ve sorumlu olduğu gerçeğini hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamalıyız. Hazreti Mevlana'nın hürmet, muhabbet ve telkinlerinin tavsiyelerinin her gönülde karşılık bulmasını, yeryüzünde iyiliği, güzelliği, kardeşliğin hakim olmasını yüce Rabbimden niyaz ediyorum" diye konuştu.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Altay da, "Bugün burada Mevlana Hazretleri'nin dünya sürgününde hasretini çektiği yegane Aşk'ına vuslatının, onun tabiriyle "Düğün Gecesi'nin 748. yılında, gönüllerimizi sevgiyle doldurmanın huzurunu yaşıyoruz. Onun manevi iklimini ve bütün insanlığa miras bıraktığı "gönüllere şifa" Mesnevi'sinin faziletini, yüreğimizin derinliklerinde hissediyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından sanatçı Ahmet Özhan konser verdi. Ardından program sema gösterisiyle neticelendi. haberfark.net

748. Vuslat Yıl Dönümü Anma Törenleri Şeb-i Arus programıyla neticelendi

748. Vuslat Yıl Dönümü Anma Törenleri Şeb-i Arus programıyla neticelendi

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 250 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.