Ağır iftardan kaçının

Ağır iftardan kaçının

Dr. Şeref Ulucan Konya ve çevresinde özellikle hayvansal yağlarla beslenme tarzının çok yaygın olmasının kalp ve damar hastalıklarına yakalanma oranını belirgin şekilde artırdığını söyledi.

İnsanların hastalıklarını öğrenmelerinden korkmalarının da erken teşhis ve tedaviyi geciktirdiğine dikkat çeken Kardiyoloji Uzmanı Dr. Şeref Ulucan, “Bu da kalp krizi, ani ölümler, kalp yetmezliği, felç gibi geriye dönüşümü mümkün olmayan durumlara sebep olmaktadır. Kalp ve damar hastalıklarının en önemli sebepleri arasında beslenme bozuklukları, yüksek kolesterol, sigara alışkanlığı, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, şişmanlık ve hareketsiz yaşam tarzı sayılabilir. Kalp hastalıklarını azaltmanın en önemli yolu da bu risk faktörlerinden olabildiğince uzak durmaktan geçmektedir. Maalesef Konya ve çevresinde özellikle hayvansal yağlarla beslenme tarzının çok yaygın olması (etli ekmek, fırın kebabı, düğün pilavı v.b) kalp ve damar hastalıklarına yakalanma oranını belirgin şekilde artırmaktadır” diye konuştu.

Teknolojinin gelişimiyle son 10-15 yılda tıp ve kardiyoloji alanında ciddi gelişmeler olduğunu belirten Dr. Şeref Ulucan, “Basit kan tahliliyle kolesterol, şeker, kansızlık, karaciğer, böbrek hastalıkları tespit edilebilmektedir. EKO ile Kalp - Kapak hastalıkları, tansiyon, geçirilmiş kalp krizi bulguları ortaya konmakta, efor testi ise kalp performansı ve damar hastalıkları hakkında önemli bilgiler vermektedir. Gerektiğinde anjio yapılarak kalp ve damar sistemi net şekilde incelenmektedir” dedi.

Kalp hastalıklarının önlenmesi için sağlıklı beslenmeye özen gösterilmesi gerektiğine vurgu yapan Uzman Doktor Ulucan, “Özellikle yöremizde hayvansal yağla beslenme oranı fazla olduğu için bundan olabildiği kadar uzak durulmalı, en azından alma sıklığı azaltılmalıdır. Sigara içilmemeli varsa şeker ve tansiyonun tedavisi titizlikle yapılmalıdır. Türk toplumunda yetersiz olan spor (yüzme, koşu, egzersiz) alışkanlıkları geliştirmeli, mümkünse günlük 30 dakika kadar tempolu yürüyüş yapılmalıdır. Böylece kolesterol, tansiyon, şeker oranlarında da düşmeler sağlanmakta, daha dinç, dinamik, güçlü, kuvvetli, kendinden emin, stresten uzaklaşmış bir bedene sahip olma imkânı doğacaktır” ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 1155 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.