Aksaray Devlet Hastanesinde Mavi Kod uygulamasına geçildi

Aksaray Devlet Hastanesinde Mavi Kod uygulamasına geçildi

Sağlık Bakanlığı Performans ve Kalite Daire Başkanlığının Mavi Kod uygulamasına geçilmesi için Türkiye genelinde başlattığı uygulama çerçevesinde Aksaray Devlet Hastanesinde “Mavi Kod” uygulamasına geçildi.

                 

Türkiye'de sayılı hastanelerde uygulanan Mavi Kod (Acil Uyarı) sistemi bölgemizde ilk kez Aksaray Devlet Hastanesinde uygulanmaya başlandı.

 

Aksaray Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Mustafa Yordam, "Mavi Kod Sistemleri genel olarak, sağlık kurumlarında, acil uzman müdahalesi gerektiren olaylarda uzmanlarınızın hızlı müdahalelerine imkan veren erken diğer adıyla acil uyarı, acil çağrı ve yönlendirme sistemleridir. Hastanemizde uzman doktorlar başkanlığında, deneyimli anestezi ve kardiyoloji hemşireleri,  sağlık memuru ve güvenlik görevlilerinden oluşturulan mavi kod ekibi nöbetleşe 24 saat hizmet verecektir. Ekip çağrı cihazları ile hastanın bulunduğu yere yönlendirilmekte ve çağrı cihazı kayıt altına alınmaktadır. Hastanemizin koridorlarına, polikliniklerine, wc’lerine, hasta odalarında mavi kod butonları yerleştirilmiştir. Bu butonlar, kalp ve solunum durması gerçekleşen bir hastaya acil olarak uzman müdahale ekibinin ulaşmasını sağlar. Kalp ve solunumu duran bir hastaya ilk 5 dakika içerisinde müdahale yapılması çok önemlidir. Zamanında ve uzman ekipçe yapılan müdahale hayat kurtarıyor" dedi.

 

Öte yandan; Aksaray Devlet Hastanesi Mavi Kod ekibi, son bir hafta da hastane içerisinde kriz ve solunum yetmezliği yaşayan 5 hastaya müdahale ederek,5 hastadan 4’ünün hayatta kalmasını sağladı.

Bu haber toplam 1263 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.