Aksaray'da Ketem Tiryakilere Umut Oldu

Aksaray'da Ketem Tiryakilere Umut Oldu

Aksaray'da sigara bağımlılığından kurtulmak isteyen vatandaşlar Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi (KETEM)'ne başvurarak profesyonel yardım alıyor.

KETEM, 2010 yılı Temmuz ayında faaliyete geçti. Aksaray Devlet Hastanesi bünyesinde kurulan merkez, devletin sağladığı ücretsiz hizmetler sayesinde sigaradan kurtulmak isteyen vatandaşların umut kapısı oldu. Sigarayı bırakma konusunda kanıtlanmış bilimsel yöntemler uygulanarak ve psikolojik destek vererek insanların sigarayı bırakmalarının sağlandığı polikliniğe yüzlerce kişi başvuruda bulundu. Başvuruda bulunanlara ilaç tedavisinin yanı sıra sigarayla ilgili detaylı bilgiler verilerek kişinin sigarayı bırakma isteği artırılıyor. Tiryakiler isteğe bağlı olarak üç günde sigaradan kurtuluyor.

Bu güne kadar yüzlerce kişinin KETEM sayesinde sigarayı bıraktığını belirten merkez sorumlu hekimi Fatma Özkök, "Yaklaşık iki yıldır burada çalışıyorum. Bir yıldır sigara bıraktırma polikliniği Aksaray halkımıza hizmet veriyor. Buraya gelen hastaya öncelikle eğitim veriyoruz. Eğitim odamızda sigaranın zararlarıyla ilgili bilgilendiriyoruz. İçindeki maddeleri biliyor musunuz, neden içiyorsunuz bu tür ön bilgilendirme tarzı bir görüşme yapıyoruz. Bu nikotin bağımlılık düzeyini ölçmek için bir form var, onu dolduruyoruz. Kaç paket içiyor, kaç yıldır içiyor. Sürekli kullandığı bir ilaç var mı, başka bir rahatsızlığı var mı? Bunlar bizim için çok önemli, ondan sonra bir takım kan tahlillerimiz var. Sonuçlarına göre hastanın ilaç kullanıp kullanmayacağına karar veriyoruz. İki çeşit ilacımız var. Tedavi iki veya üç ay arası sürüyor. Hastaları bunun yanında düzenli kontrollere çağırıyoruz. Ayda bir mutlaka görüşüyoruz hastalarla. Herhangi bir yan etki oluştuğu zaman hemen bize kontrole gelmelerini söylüyoruz. Bu şekilde hastalara yardımcı olmaya çalışıyoruz." dedi.

Her hastada hemen ilaca başlamadıklarını vurgulayan merkez sorumlusu Fatma Özkök, sözlerine şöyle devam etti: "Çünkü bazı kronik hastalıklarda ilaç kullanmak uygun olmuyor. veya biz eğitim vererek kendilerinden bırakmalarını sağlıyoruz. İlaç sonuçta mucize etki yapmayacak. Bunu hastalara söylüyoruz. Önemli olan bu konuda gerçekten istekli ve kararlı olmalarıdır. Bu şekilde hastalara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Biz bir yıldır yaklaşık 2 bin 500 sigara tiryakisine yardımcı olduk. Hem danışmanlık hizmeti şeklinde hem de ilaç kullanma şeklinde. Yaklaşık 500 tiryakiye sigarayı bıraktırmayı başardık."

KETEM sorumlu hemşiresi Ayla Nur Çetin ise "Buraya sigara için başvuran hastalarımıza öncelikle sigaranın zararları hakkında bilgi veriyoruz. Bir takım rahatsızlıkları olup olmadığını sorguluyoruz. Ondan sonra tedaviye başlıyoruz." şeklinde bilgi verdi.

Bu haber toplam 1051 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.