Alçay'dan, Belgemen'in destek vereceğim dediği isimlere ilginç çağrı

Alçay'dan, Belgemen'in destek vereceğim dediği isimlere ilginç çağrı

Türk siyasetinin duayeni merhum Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in meşhur sözüdür, "Dün dündür, bugün bugün!"

Mealen, bir siyasetçi dün ak dediğine bugün şartlar ne gerektiriyorsa ona göre söylemde bulunabilir. Yani o ak dediğine bugün kara diye bilirsin.

İşte yerel seçimlere aylar kala oldukça ilginç bir açıklama da Eskil eski Belediye Başkanı Niyazi Alçay'dan geldi.

Tuzgölü Gazetesi'ne açıklamada bulunan Alçay, "Eskil Belediye Başkanı Necati Belgemen’in geçtiğimiz günlerde belediye başkanlığı adaylığı için bazı isimlere teklif götürdüğünü belirttiği yazıya cevap vererek, “Ben o köprüden geçtim, hiçbir kardeşime tavsiye etmem” dedi.

Eskil Belediye Başkanı Necati Belgemen’in geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından yaptığı üniversiteli bir aday olsun söyleminin ardından, Münür Oğuz, Nurettin Mutlu, Necip Çeçen, Ali Rıza Mutlu, İsmet Mutlu ve Gazi Mutlu gibi isimlere adaylık noktasında teklif götürdüğünü açıklaması üzerine Eski Belediye Başkanı Niyazi Alçay, bir cevap verdi.

Ben o köprüden bir kez geçtim diyen Başkan Alçay, “Belediye Başkanı Necati Belgemen’in ismini zikrettiği isimler Eskil’e gerek bürokrasi de gerekse faaliyette oldukları meslek gruplarında çok büyük hizmetleri olmuş kişiler. Eğer aday olurlar ve seçilirse de Eskil’e büyük hizmetler yapacaklarına adım gibi eminim. Fakat bir kişinin desteğiyle aday olmalarını kesinlikle tavsiye etmiyorum.” Dedi.

Başkan Alçay, açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Ben Necati Belgemen’in desteğini almış bir kardeşinizim. Geçmişe dair benim aldığım bu kararla ilgili tek mutlu eden şey, Eskil’e yaptığım onca hizmettir. Ne mutlu ki Eskil’e hizmet etme gururunu Allah bana yaşattı. Fakat eğer o güne dönecek olsam kesinlikle kimsenin desteğini almak istemezdim çünkü her ne kadar dolu dolu 10 yıl geçirmiş olsam da beni hizmet etmekten alıkoyan bazı durumlar vardı. Bunun başında da Necati Belgemen’den aldığım destek geliyordu.”

Evet Niyazi Alçay'ın açıklaması bu şekilde;

Gerçekten bu açıklamayı sizler için biraz açalım diyoruz ama...

O döneme şöyle bir zihinsel yolculuk yapalım, 2009 yılı...

İktidar Partisi AK Parti'nin mevcutta belediye başkanı Şerafettin Meral yeniden partisinden aday oldu. Başkanın kendi oyu, partinin oyu derken seçimin favorisi gösteriliyordu. İşte o süreçte Necati Belgemen aday olmak yerine MHP'den aday olan Niyazi Alçay'ı destekleyerek adeta başkanlığı ona altın tepside sundu ki, Başkan Alçay da kendine her dönem müteşekkir olduğunu kaydetti.

Seçimin ardından üniversiteli başkandan beklenti pek çoktu. Işıl ışıl yeşil gözleri, gençliği, okumuşluğu, hitabeti ve diksiyonun düzgünlüğü, toplumun farklı kesimleriyle iletişim kurabilmesi ve müthiş ikna kabiliyetinin yanı sıra Milli Görüş kökenli olması ve AK Parti iktidarında bir çok kişiyle uzun geçmişi onun ilk akla gelen avantajlarıydı.

"İkilik" denen o söylemi tarihe gömecekti!

Ama Alçay'a gelen eleştirilerin ortak noktası Necati Belgemen etkisinden kurtulamaması şeklinde oldu. 

Niyazi Başkan'dan bir duruş bekleyen yeni nesil ve Eskil siyasetinde bizlerin de önümüz açılsın diyenler ve yakınları hep yakındı belediyede çözülmeyen işlerin o meşhur Meyil Markette çözüldüğü söylemine.. Aslı astarı ne kadar doğruydu bilinmez ama şuyu vukundan beterdi. Şu anda liglerde uygulanan VAR uygulamasının pilotu sanki Eskil'de hayat buluyordu. Meyil Market VAR merkezi idi sanki, belediyede problem yaşayan VAR'a koşuyor bir çare arıyordu! Bugünkü VAR uygulamasından tek fark, o zaman taraftar VAR'a gidiyordu bugün ise hakem.

Masaya yumruğu vurup, "Bana şu-bu herkes destek vermiş olabilir, ben 5 bin Eskilli'nin oyuyla başkan oldum. Her kim olursa  olsun 25 Bin Eskilli bana aynı yakınlıktadır, dün dünde kaldı cancağızım bugün yeni şeyler konuşmak lazım." deyip muktedir olması çok istendi başkanın! Ne kadar bunu başardı, soru işareti!

2014 seçimlerinde Belgemen'le Alçay'ın arasının limoni olduğunu Bursa'daki Sağır Sultan bile duymuştu, ama seçim kaybetme stresi onları bir kez daha bir araya getirdi ve Alçay bir kez daha başkanlık koltuğuna oturdu.

İnsanlar ondan bir kez daha özgüven patlaması bekledi ama nafile.

En kötü karar, kararsızlıktan iyidir hesabı; Eskil'e önemli hizmetlerin gelmesine vesile olan Alçay'ın Belgemen etkisinde olduğu söylemler en büyük dejavantajı oldu. Tarihin tozlu yapraklarındaki yerini alacak olan iki isim yeniden canlandı hayat buldu. Onlardan Belgemen yeniden başkan seçildi, onun karşısındaki Zavlak'ın belki de en büyük dezavantajı da Alçay'ın yaşayacağı kaderin tekrar etmesi tedirginliği oluşturdu. "Başkan olacak ama ne kadar etkin olabilecek?"

İşte 2019 seçimleri.

Başkan Belgemen, bu kez ben adayım dedi.

Alçay ona desteğini açıkladı, öyle ki 20 Ocak 2019'ta haberfark.net'te yer alan haber, Alçay'dan AK Parti'nin adayı Necati Belgemen'e tam destek başlığı ile yer alırken, "2009'da Eskil Belediye Başkanı seçilmemde hiç şüphesiz Sayın Belgemen'in yoğun gayretleri oldu ve başkan olmamda Allah onu vesile kıldı. 2014'de keza yine şahsıma destekleri oldu ve aday adaylığı sürecinde partimizde görüştüğüm yetkililerimize de benim dışımda bir isim olarak, Sayın Belgemen'in partimizin adayı olması halinde destek vereceğimi ifade ettim. " diyordu. 

Alçay, bugün desteğinden uzak durun dediği adaya 5 sene önce tam destek veriyordu!

Öte yandan dünkü açıklamalardan anlamadığımız, siz bir hedefe odaklandıysanız toplumun her kesiminden size destek gelebilir ki, yukarıdaki açıklamada 2009'da kazanmaması vesile olan kişi Belgemen'dir deniyor. Hani bir ilçenin belediye başkanlığı gibi önemli bir göreve seçilmeme o kişi vesile oldu deniliyor, ardından geçen seçimde aynı kişiye tam destek diyorsunuz, şimdi de "Aman ondan uzak durun"

Sanki dünkü açıklama, "Türk siyasal hayatında bir ilk gibi!"

Seçmen adı üstünde seçen.

Diğeri de başkan adayı o da adı üstünde seçilecek kişi!

Ama burada ilk kez önümüzdeki seçimlerde yeniden Eskil Belediye Başkanlığı'na aday olduğunu duyuran kişi, "seçmen seçiyor!" hem de 2 dönem benim belediye başkanlığıma vesile olan kişi dediğine!

2 dönem Belgemen destek vermiş, bir dönem Alçay ona! Müslüman aynı delikten 2 kez sokulmaz derken, Alçay'ın 4'üncüden önce uyanıp da uyarıda bulunması da eh zararın neresinden dönülse kardır herhalde 

Necati Belgemen'in 6 adaya teklif götürdüm açıklaması, Niyazi Alçay'ın dünkü açıklaması derken anlaşılan bu seçimde daha çok masal tadında açıklamalara şahit olacağız.

İyi eğlenceler Eskil'im.

Niyazi Alçay haberleri için tıklayınız...

https://www.haberfark.net/niyazi-alcay-haberleri.htm

Necati Belgemen haberleri için tıklayınız...

https://www.haberfark.net/necati-belgemen-haberleri.htm

İlgili Haberler

Bu haber toplam 3585 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
18 Yorum