Anadolu'yu aydınlattılar

Anadolu'yu aydınlattılar

Uluslararası Sultan Veled Sempozyumu'nun açılışında konuşan Vali Aydın Nezih Doğan, 13. yüzyılda Mevlâna'nın da içinde bulunduğu 5 büyük zatın Anadolu'nun aydınlanmasını sağladığını söyledi

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Türk Kadınları Kültür Derneği (TÜRKKAD) İstanbul Şubesi’nin birlikte düzenledikleri Uluslararası Sultan Veled Sempozyumu'nun Konya ayağı açılış töreniyle düzenlenmeye başladı. Mevlâna Kültür Merkezi'nde dün yapılmaya başlanan sempozyum bugün de devam edecek. Sempozyumun ilk ayağı 10-11 Aralık'ta İstanbul'da yapılmıştı. Uluslararası Sultan Veled Sempozyumu Konya ayağı 7 oturumda Türkiye ve dünyanın farklı ülkelerinden ilim insanları sunum yapacak. Sempozyumda Hazreti Mevlâna'nın oğlu Sultan Veled "Sırrın Sırrı" başlığı ile anlatılacak.
Uluslararası Sultan Veled Sempozyumu'nun açılışına Vali Aydın Nezih Doğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlâna Celaleddin-i Rumi'nin 21. batında torunu Ahmed Selâhaddin Çelebi Hidâyetoğlu, Mevlâna Celaleddin-i Rumi'nin 22. batında torunu Ayşe Esin Çelebi Bayru, İl Kültür ve Turizm Müdür Mustafa Çıpan, TÜRKKAD Genel Başkanı Emine Bağlı, İstanbul Tarihi Türk Musikisi Topluluğu Müdürü Tuğrul İnançer ve çok sayıda davetli ile ilim insanı katıldı.
ANADOLU'NUN AYDINLANMASINI SAĞLADILAR
Sempozyum açılışında konuşan Vali Aydın Nezih Doğan, 13. yüzyılda bir Anadolu aydınlanmasının olduğunu bununla birlikte Osmanlı Medeniyeti'nin kurulduğunu söyleyerek, "13. yüzyılda Anadolu topraklarımızda 5 büyük zat yaşadı. Bu zatların içinde Mevlâna Hazretleri de bulunuyor. Bu toprakların aydınlanmasını ve Osmanlı Medeniyetimizin kurulmasını sağlayan ayrıca günümüze bize çok büyük değerler bırakan Mevlâna'yı en iyi şekilde anlamamız gerekiyor. Mevlâna'yı çok iyi tanımak için oğlu Sultan Veled'i tanımalıyız. Bu sempozyum ile Sultan Veled'i ve babası Mevlâna'yı tanıyacağız" dedi. Mevlâna'nın insanı insan olarak gördüğünü, ırk, din, dil ve renk ayrımına gitmediğini anımsatan Vali Doğan, "Mevlâna bu değerleri bugün bize sunuyor. Biz de bu değerleri tüm dünyaya tekrardan göstermemiz gerekmektedir" diye konuştu.
KONYA ÇOK BÜYÜK BİR EMANET TAŞIYOR
Mevlâna'nın Konya'ya teşriflerinin çok büyük bir lütuf olduğunu aktararak sözlerine başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, Mevlâna Hazretleri'nin bu topraklara çok büyük değer kazandırdığını vurguladı. 13. yüzyılda Moğol istilası nedeniyle Anadolu'da insanların gönüllerinin dağıldığını ve umutsuzluğa düştüğünü aktaran Tahir Akyürek, "Bu dönemde Mevlâna Hazretleri ve oğlu Sultan Veled, insanlara umut aşılamışlar. Anadolu manevi mimarı Mevlâna ve diğer alimler tarafından sağlanmıştır. Bu nedenle Konyamız çok büyük bir emanet taşıyor. Bu emanete çok iyi sahip çıkarak insanlara aktarmalıyız" ifadelerini kullandı.
MEVLÂNA HAKKINDAKİ YANLIŞ ESERLER DÜZELTİLMELİ
İstanbul Tarihi Türk Musikisi Topluluğu Müdürü Tuğrul İnançer ise, Mevlâna hakkında bugün yapılan bazı konuşmalar ve yayınlanan eserlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Mevlâna ve oğlu Sultan Veled hakkında iyi ve kaliteli bir araştırma yapmadan bir şeyler söylenmesinin doğru olmayacağını belirten Tuğrul İnançer, "Fıkıh kale alınmadan Sultan Veled'in konuşulması doğru değildir. Mevlâna ve Sultan Veled için çok sakin, olayla olay olmayan biri olarak gösteriliyor. Sultan Veled'in çok disiplinli yapısı sayesinde Mevlâna'nın beyanları bozulmadan günümüze kadar gelmiştir. Bu ilmi toplantılar dilerim Mevlâna ve Sultan Veled hakkında yazılan yanlış bilgilerin düzeltilmesine katkı verir" dedi.
TÜRKKAD İstanbul Şube Başkanı Cemâlnur Sargut da, Niyazi Mısri Hazretleri'nin Sultan Veled'e yazdığı şiiri okuyarak, "Kamil insanlar hakkında konuşmak kolay değil. Biz kul olmak istiyoruz. Kul olmak her türlü iddiadan uzak kalmaktır. Bizler Mevlâna'nın öğütlerini, beyanlarını anlar ve anladıkça o beyanlarla manevi açlığımızı gideririz" şekilde konuştu.
Konuşmalar sonrası Vali Aydın Nezih Doğan'a, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'e, Mevlâna Celaleddin-i Rumi'nin 21. batında torunu Ahmed Selâhaddin Çelebi Hidâyetoğlu'nun kızı Banu Hidayetoğlu'na, İstanbul Tarihi Türk Musikisi Topluluğu Müdürü Tuğrul İnançer'e, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan'a, TÜRKKAD İstanbul Şube Başkanı Cemâlnur Sargut'a şilt takdim edildi.
MUSATAFA AKÇA MERHABA

Bu haber toplam 1374 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.