Başkan Akyürek: ”Tarihi camileri gelecek kuşaklara aktarıyoruz”

Başkan Akyürek: ”Tarihi camileri gelecek kuşaklara aktarıyoruz”

Konya'da Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle bir açıklama yapan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, merkez ve ilçelerde 25 camide...

Konya'da Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle bir açıklama yapan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, merkez ve ilçelerde 25 camide restorasyon çalışması yaptıklarını, projesi tamamlanan 11 camide de çalışmaların başlayacağını ifade etti. Başkan Akyürek, cami ve mescitlerle birlikte Konya'daki bütün sivil mimari örneklerini, tescilli yapıları yaşatmaya ve gelecek kuşaklara aktarmaya çalıştıklarını söyledi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle bir açıklama yaptı. Anadolu'nun vatan yapılmasında büyük bir rol üstlenen Selçuklu payitahtı Konya'da ecdada vefa kapsamında önemli çalışmalar yaptıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya genelindeki tarihi eserlerle birlikte tarihi camilerin restorasyonu ve bakımı çalışmalarını da yürüttüklerini söyledi. Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile güzel bir işbirliği içinde çalıştıklarını kaydeden Başkan Akyürek, "Tarihte bu son dönemlerdeki kadar restorasyon yapıldığı görülmemiştir. Gerek Bedesten, gerek diğer tarihi eserler konusunda yapılan çalışmalar çok önemli. Devraldığımız bütün sivil mimari örneklerini, tescilli yapıların tamamını yaşatmaya ve yeniden gelecek kuşakların kullanımına sunmaya çalışıyoruz" dedi. Konya'nın bin kişiye düşen cami rakamlarında Türkiye'de en fazla cami bulunan şehir olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Sultan Selim Camii'nde tarihte bilinen en önemli güçlendirme çalışmasını yaptıklarını, bununla birlikte merkez ve ilçelerde çok sayıda cami, mescit, türbe, zaviye ve eski medresede restorasyon çalışması yürüttüklerini dile getirdi. Başkan Akyürek, Büyükşehir Belediyesi olarak Bedesten'de yaptıkları 2 bin 687 bina ile birlikte Konya merkez ve ilçelerde bugüne kadar 3 bine yakın sivil mimari örneği ve tarihi eserin restorasyonunu gerçekleştirdiklerini vurguladı.

"Çok sayıda cami restore edildi"

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu yapılan cami ve mescitler şu şeklide açıklandı:

Sultan Selim Cami, Kapu Cami, Aziziye Cami, Hacıveyis Cami, Kışla Cami, Bulgur Dede Mescidi, Çukur Cami, Asmalı Hatıp Cami, Tahir Paşa Cami, Cemel Ali Dede Mescidi, Akşehir İplikçi Cami, Akkise Cami, Hüyük Acem Nasuh Bey Cami, Kadınhanı Atlantı Merkez Cami, Başarabey Mescidi ile Sarayönü Kurşunlu Cami minaresi. Restorasyonu devam eden cami ve mescitler: Akşehir Tahtalı Mescidi, Akşehir Kalaycı Mescidi, Beyşehir Yenidoğan Büyük Cami, Emirgazi Işıklar Cami, Garip Nasrullah Cami, Sarayönü Ladik Büyük Cami, Tatköy Cami, Tuzlukçu Cuma Cami ile Yalıhüyük Merkez Cami minaresi."

Proje çalışması tamamlanan ve kısa süre içinde restorasyona başlanacak cami ve mescitler ise şu şekilde: "Şems-i Tebrizi Cami ve Türbesi, Fahrünisa Cami, Meram Yeşil Tekke Cami ve Karaali Cami, Derebucak Göynem Yeni Mahalle Cami ve Musalla Mahallesi Cami, Doğanhisar Koçaş Yunus Emre Cami, Hüyük Köşk Cami ve Tolca Şıh Şehabettin Cami, Ilgın Sadıkköy Cami, Sarayönü Kurşunlu Cami."

Başkan Akyürek: ”Tarihi camileri gelecek kuşaklara aktarıyoruz”

Başkan Akyürek: ”Tarihi camileri gelecek kuşaklara aktarıyoruz”

Başkan Akyürek: ”Tarihi camileri gelecek kuşaklara aktarıyoruz”

Başkan Akyürek: ”Tarihi camileri gelecek kuşaklara aktarıyoruz”

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 4872 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.