Bayramda Bunu Sakın yapmayın

Bayramda Bunu Sakın yapmayın

Kurban Bayramı'nda hayvanlardan insanlara geçebilen hastalıkların görülme sıklığı yaklaşık yüzde 30 oranında artıyor!

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hayvan Deneyleri Araştırma Laboratuvarı Müdürü Doç. Dr. Vehbi Altunçul, Kurban Bayramı'nda hayvanlardan insanlara geçebilen hastalıkların görülme sıklığının yaklaşık yüzde 30 oranında arttığını savunarak, vatandaşları sağlıklı hayvan almaları konusunda uyardı.

Altunçul, yaptığı yazılı açıklamada, kurban kesiminin, özellikle et satın alma imkanı bulunmayan veya sınırlı imkanlara sahip yerlerde daha da önem kazandığına işaret etti.

Türkiye'de kişi başına düşen et tüketiminin ancak Kurban Bayramı'nda gelişmiş ülkeler seviyesine çıkabildiğini vurgulayan Altunçul, ''Kurban Bayramı'nda hayvanlardan insanlara geçebilen hastalıkların görülme sıklığı yaklaşık yüzde 30 oranında arttığını'' iddia etti.

Hayvanlar veya hayvansal kaynaklı gıdalar vasıtasıyla insanlara bakteri, virüs ve paraziter hastalıkların bulaşabildiğine dikkati çeken Altunçul, şu görüşleri dile getirdi:

''Bu hastalıklardan buruselloz ve salmonelloz insan ve hayvan sağlığı, şarbon, Q humması, para tüberküloz, trişinelloz, triasiz, sarılık, kuduz gibi hastalıklar ise insan sağlığı üzerinde bu günlerde daha büyük risk oluşturmaktadır.

Bu nedenle vatandaşların dikkatli olması gerekir.

Bu tür hastalıklar hayvanlarda herhangi bir belirti göstermeden seyredebilmektedir.

Ülkemiz dahil, komşu bir çok ülkede çeşitli nedenlerle, özellikle buruselloz, kist hidatid, tüberküloz ve toksoplasmoz gibi hastalıklar insan sağlığını tehdit etmekte ve önemli halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır.''

Vehbi Altunçul, hayvanların, sağlıklı olup olmadığı, kesim ve denetimlerinin eksiksiz yapılıp yapılmadığı, mutlak surette veteriner hekim sağlık raporunun bulunup bulunmadığının incelenmesi gerektiğini kaydetti.

Bazı yörelerde kurbandan alınan bir parmak kanı alna sürme geleneği bulunduğunu hatırlatan Altunçul, ''Kurbandan alınan bir parmak kanı alna sürme geleneği, deriden geçen bir çok hastalığın vücuda taşınmasını sağlar'' dedi. Ayrıca; bu yıl yaşadığımız Van bölgesindeki afet nedeni ile bu yıl bölgede et sirkülasyonunun artacağını, bu nedenle kontaminasyon ve başka olumsuzlıkların yaşanmaması için önlemlerin şimdiden alınmasınınönemini vurguladı

Altunçul, kurban ile temasta bulunan kasap ve diğer kişilerin eldiven, kolluk ve çizme kullanmaları gerektiğini de belirtti.

Haber Türk

Bu haber toplam 1191 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.