Bir Menkıbe

Esselamün aleyküm.

 

Allah'ın rahmet ve de bereketi hepimizin üzerine olsun.

             ALLAH dostlarından birisi cemaatiyle birlikte  cami çıkışı giderlerken bir mezara denk gelmişler.

Allah dostu zat mezarın yanına gelmiş ve durmuş cemaate bakarak şöyle sormuş; Ey cemaat bu mezardaki yatan kişi eğer buradan dirilip kalkacak olsa ilk iş olarak ne yapar?  Baştaki cemaat’e fendim herhalde ilk iş olarak namaz kılmaya başla diğer cemaat ise bence oturup tövbe eder' ''bir diğeri bence kuranı kerim okur bir başkası ''efendim bence yaşadığı yere gider oradaki komşularıyla helalleşir sonuçta hepsi de bu minval üzere cevap vermişler.

             Bunun üzerine Allah dostu cemaate şöyle demiş; Ey insanlar! Burada yatan şahsın mahşere kadar dirilme şansı yok ama bizlerin mezara girmemiz yüzde yüz kesin. Madem böylede biraz önceki temennilerimizi neden fırsat elde iken yapmıyoruz.

 

           Kardeşlerim yukarıdaki kıssayı ne olur bir kez daha okuyalım. Allah bizden; namaz kılmamızı, kuranı okuyup yaşamamızı, günahlardan tövbe etmemizi, komşularımıza karşı iyi davranmamızı istiyor.

          Ayrıca; içki, kumar, zina gibi şeytanın işi pislikler olan günahlardan da uzak durmamızı istiyor.

          Sonuçta ibadet yapmamızı istiyor yani yapın dediklerimi yapın yapmayın dedikleri mide yapmayın buyuruyor.

           Hz. Nuh peygamber zamanında bir kadının üç yüz elli yaşında genç bir oğlu vefat etmiş. Malum o zamanlar insanlar dokuz yüz, bin yıl kadar yaşarlarmış. Kadıncağız çocuğunun ölümüne çok üzülmüş bunun üzerine Nuh peygamber kadıncağızı teselli etmiş; Anneciğim acını çok iyi anlıyorum. Evet çocuğun çok genç öldü daha üç yüz elli yaşındaydı ama ahir zaman insanı ancak yetmiş, seksen yada doksan sene yaşayacak demiş.

           Bunun üzerine kadın peygambere sormuş; Peki o insanlar kendilerine ev yapma ihtiyacı duyacaklar mı diye.

            Çok muhterem kardeşlerim

Zamanımızda insanlar bırakın kendilerine ev yapmayı oğluna torununa ev yapmaya çalışıyor. Hâlbuki Allah öbür dünyada bize bunları sormayacak. Yani bizler Allah ın bizden hesap soracağı şeyleri yerine getirmiyoruz da, hesap sormayacağı şeyleri yapmanın gayreti içerisinde oluyoruz. Hayret.

        Sonuçta; Kuranı kerimi okurken Rabbimiz bize ne buyurmuş bu niyetle okuyalım. Yarın çok pişman olacağımız haramları işlemeyelim.

 

ALLAHA TESLİM OLALIM ARKADAŞ

Bu yazı toplam 2143 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.