Biri çevrecilik mi dedi?

Merak ettiğimden soruyorum yanlış anlamayın; şu an ki çevrecilik anlayışından gerçekten memnun olan bir kişi var mı?

«««

Şehit Mehmet Meral Caddesi’nde yol üzerinde ortalama yirmi gün önce birisi cam şişe kırmış parçaları hâlâ duruyor. Kaldırım taşlarının bazı yerlerinde yetişen otlar artık parkeyi görünmez hale getirmiş ama haftalardır temizleyen yok. Bir ara o caddede bizimde ev var, yazılarımdan dolayı mı temizlenmiyor dedim ama yiğidi öldür hakkını yeme gezdim gördüm ki bazı sokaklar hariç hiçbir yer temizlenmiyormuş.

Acaba o yol süpürme makinesiyle, ot temizleme makineleri süs eşyası olsun diye mi alındı?

«««

Eskil’in kilitli taş döşemesi yapılan yolların bazılarında ihtiyaçtan dolayı parkeler çıkartılıp çukur kazılmış; fakat iş bittikten sonra toprakla çukur kapatılmasına rağmen kilitli taşlar yerine döşenmemiş. Asfalt yollar zaten delik deşik olmuş, tamir eden yok. Cihanbeyli yolunun Aksaray yoluna bağlandığı noktada inşaatın kumu bilinçsizce yolun yarısını kapatmış, sesini çıkaran yok. Alaattin Caddesinde bir park 4 yıldır yapılmayı bekliyor, ilgilenen yok. Başıboş köpekler sürüyle geziyor, toplayan yok. Her yüz evden onunda olan açık besi yapıları çevreyi berbat ediyor, şehir dışına çıkaran yok. Aksaray yolu üzerinde ortadaki ağaçlık bölümde ve Hükümet Konağının doğu cephesindeki ağaçlık bölümde otlar dolmuş söken yok…

Daha sayayım mı?

«««

Sizi bilmem ama ben Aksaray yolunun ortasındaki ağaçlık alanda ot yerine gül görmeyi ve gelen misafirleri gül ile karşılamayı tercih ederdim.

«««

Çevrecilik adına olumlu sayabileceğimiz tek adım ekilen ağaçlar olsa gerek.

Ama bu kadar yanlışta bir doğruyu götürür herhalde.

Yoksa götürmez mi?

«««

(Not: Çevrecilikle rezaletini belgelemek için çektiğim fotoğrafları Facebook hesabımdan görebilirsiniz.)

Bu yazı toplam 1146 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar