Boy uzatan ürünler hayal mahsulü

Boy uzatan ürünler hayal mahsulü

Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği, piyasada satılan bazı ürünlerin boy uzattığı iddiasının hayal mahsulü olduğunu açıkladı.

Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneğinden yapılan yazılı açıklamada, isminde uzama ve büyüme ile ilgili ifadeler bulunan ve gıda takviyesi adı altında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın izni ile satılan ürünlerin internette, televizyonlarda yoğun reklamının yapıldığına işaret edildi. Bazı özel kliniklerin, erişkin yaşlarda bile uzama sağladığı iddiasında bulunduğu bitkisel karışımlar önerdiklerinin de saptandığı ifade edilen açıklamada, birçok kişinin, fiyatı oldukça yüksek olan bu ürünleri kullandığını ve fayda umduğunu iddia ettiği belirtildi.

Normal bir insanda boy uzamasının, genetik ve hormonal yapının yanı sıra beslenme ve egzersiz gibi birçok çevresel faktörün etkisi altında olduğuna dikkat çekilen açıklamada, tüm bu faktörler normal olduğunda kişinin ancak genetik olarak belirlenmiş boyuna ulaşabildiği kaydedildi.

Kişinin boyunun normal olup olmadığının aynı yaş ve cinsiyetteki normal kişilerle karşılaştırılarak saptandığı belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"İDDİALARIN BİLİMSEL DAYANAĞI YOK"

''Normal boyda bir kişinin boyunun uzatılmasına gerek olmadığı gibi, besin katkı maddeleri ve ilaçlarla daha fazla uzaması mümkün de değildir. Büyüme, kemiklerin eklem yerlerinde bulunan büyüme kıkırdakları yardımıyla gerçekleştiğinden ve 18 yaş civarında bu kıkırdaklar kemikleştiğinden büyüme de durur ve kişi erişkin boyuna ulaşmış sayılır. Bundan sonra kişinin boyu kısa olsa bile daha fazla uzaması, bu tür besin katkı maddeleri veya herhangi ilaç tedavisi ile mümkün değildir. Bahsi geçen ürünlerin boyu uzattığı iddiası tamamen hayal mahsulüdür. Tamamen bitkisel karışımlardan ibaret ürünlerin boyu uzattığı iddiası, hiçbir bilimsel temele dayanmamaktadır.

Marketten satın alabileceğiniz her besin maddesi gibi bu ürünler de Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın izni ile satılmaktadır. Söz konusu ürünlerin içeriğinin belirtildiği kadarıyla normal beslenen bir kişinin günlük ihtiyacını sağlayabileceği ve ekstra katkıya ihtiyaç duymayacağı mineral ve vitaminlerden oluştuğu görülmektedir. Oysa normal beslenen ve beslenmeyi bozacak herhangi bir hastalığı olmayanlarda doktor tavsiyesi dışında ek gıda takviyesine ihtiyaç yoktur. Tüm bunların yanında birçok tedavi edilebilen hastalık da boy kısalığına neden olabilmektedir. Bu nedenle boy kısalığı olduğundan şüphelenilen olguların, tedavisi mümkün hastalıklar açısından mümkün olan en erken yaşta mutlaka bir çocuk endokrinoloji uzmanına başvurmaları gerekmektedir.'' NTV

Bu haber toplam 1390 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Sağlık