Diş için köklü çözüm

Diş için köklü çözüm

Sağlık Bakanlığı, aralarında Konya’nın da bulunduğu 29 ilde diş hastanesi kuracak. İl Sağlık Müdürlüğü, hastanenin ‘eğitim ve araştırma’ amacına uygun olarak yapılandırılmasını amaçlıyor

Türkiye’de ağız ve diş sağlığına ilişkin sorunlar giderek büyüyor. Ağız ve diş sağlığı merkezleri, yoğun talep nedeniyle nitelikli tedaviye yönelemiyor, diş hekimleri hastalara yeterince zaman ayıramıyor. Diş hekimliği fakültelerinin ortodonti klinikleri ise, yığılma nedeniyle yıllar sonrasına randevu veriyor. Ağız ve diş sağlığına ilişkin sorunlar, sağlığı bozucu, hastalıkları tetikleyici etki yapıyor. Sağlık Bakanlığı, köklü çözüm üretmek amacıyla, 29 ilde diş hastanesi kurma kararı aldı. Diş hastanesi kurulacak iller arasında Konya’nın da bulunması memnuniyetle karşılandı. Öte yandan İl Özel İdare de, pazartesi günü Konya’ya kurulacak diş hastanesi için ödenek desteği sağlama kararı almıştı. İl Sağlık Müdürlüğü, Konya’ya kurulacak diş hastanesinin ‘Diş Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne dönüştürülmesi için girişim başlattı.
100 YATAKLI OLACAK, BAHAR MEVSİMİNDE TEMELİ ATILACAK
İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci, Konya Diş Hastanesi’nin Real Alışveriş Merkezi civarına kurulacağını açıkladı. Selçuklu Belediyesi’nin mevcut binasının yakınında bulunan, Konya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi binasını Selçuklu Belediyesi’ne vererek, karşılığında Konya Diş Hastanesi’ni yaptıracaklarını belirten Dr. Hasan Küçükkendirci, bu konuda takas anlaşmasının sağlandığını açıkladı. Dr. Küçükkendirci, “Ayrıca Aile Sağlığı ve Halk Sağlığı Merkezi de, şimdiki belediye binasının yanına yine belediye tarafından yapılacak” dedi. ‘Diş Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ gibi hekimlere ihtisas sağlayan bir yapı hedeflediklerini kaydeden Dr. Hasan Küçükkendirci, şu bilgileri verdi: “Konya Diş Hastanesi yaklaşık 100 yataklı olacak. Ünitelerin her birinde 4-5 yatak olacak. Hastalara ağız, çene ve diş ile ilgili cerrahi müdahaleler yapılarak etkin tedavi sağlanacak. Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne dönüştürmemiz için Konya’da Diş Hekimliği Fakültesi’nin bulunması da bir avantaj. Hastane, 2011 Yatırım Programı’na girdi.”
Türkiye’de ağız ve diş sağlığının sürekli ihmal edildiğini kaydeden Dr. Hasan Küçükkendirci, şöyle devam etti: “Diş hastalıklarının, kalp krizinden böbrek yetmezliğine kadar birçok hastalığı tetiklediği biliniyor. Sindirim ağızdan başlıyor. Bu nedenle diş sağlığı çok önemli. Avrupa’da kriz öncesine kadar 6 ayda bir rutin diş bakımı zorunluydu.”
Dr. Hasan Küçükkendirci, 5-6 ay içerisinde Konya Diş Hastanesi’nin temelini atacaklarını sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 1235 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.