Diyabetin önemine varılmalı

Diyabetin önemine varılmalı

Türk Diyabet Cemiyeti Konya Şubesi 14 Kasım Dünya Diyabet Günü etkinlikleri çerçevesinde Zafer Meydanı’ndan Anıta yürüyüş düzenledi.

Diyabet (Şeker) Hastalığına dikkat çekmek için yürüyüş düzenlediklerini dile getiren Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Diabet Cemiyeti Konya Şubesi Başkanı Doç. Dr. Mustafa Sait Gönen, “Şeker hastalığı sıklığı, son yıllarda obeziteye paralel olarak hızla artmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü yapmış olduğu araştırmalarda 2025 yılına gelindiğinde dünyada 320 milyon kişide şeker hastalığı olacağını söylüyor. Birleşmiş Milletler (BM), Aralık 2006 tarihi itibariyle diyabet hastalığını küresel bir hastalık olarak kabul etmişti. Bu kapsamda BM tüm ülkelerin sağlık otoritelerine diyabetle mücadele çağırısı yapmıştı” diye konuştu.

Diyabetin Türkiye’de hastalık yükü oluşturduğunu ve gelecekti bu yükün daha da artacağına dikkat çeken Türk Diabet Cemiyeti Konya Şube Başkanı Doç. Dr. Mustafa Sait Gönen, “Yaş, hareketsizlik, karbonhidratlardan bol miktarda beslenme ve psikolojik stres gibi faktörler şeker hastalığının gelişmesine neden olmakta. Şeker hastalığı zamanında teşhis edildiğinde uygun tedavi ve eğitimle kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Tüm dünyada ve ülkemizde giderek artmakta olan diyabet hastalığının önüne geçilmelidir. Erken teşhislerle bu hastalığın yükselmesi önlenebilecektir. Diyabetin önemine dikkat çekmek için her yıl 14 Kasım tarihinde dünya genelinde Dünya Diyabet Günü etkinlikleri yapılmaktadır” dedi.

2010 Dünya Diyabet Günü etkinliklerinin amaçları hakkında da bilgi veren Doç. Dr. Mustafa Sait Gönen, bunları şu şekilde açıkladı: “Çocuklarda 2 tip diyabeti önlemeye yardımcı olmak için, sağlıklı yaşam tarzlarını teşvik etmek. Diyabetin uyarıcı sinyalleri konusunda farkındalığı artırmak. Diyabetik ketoasidozun azaltılması için teşebbüsleri yüreklendirmek ve destek olmak üzere materyal dağıtmak. 14 Kasım’da dünyada hızla yayılan ve tedavi edilmezse ciddi sağlık sorunları oluşturabilecek diyabet hastalığı hakkında insanlara çağrıda bulunmak.”

Bu haber toplam 1097 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.