Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baykan

Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baykan

Diyanet İşleri Hallet Şu işleri!

Diyanet İşleri Hallet Şu işleri!

Diyanet İşleri Hallet Şu işleri

Aynı konuyu yıllar önce de yazmıştım. Güncelleyerek tekrar yazma gereği duydum. İnşallah yetkiler dikkate alırlar.

Esas konuya girmeden önce; Diyanet İşlerinin yasalarla belirlenen işlevinin neler olduğuna bir göz atalım:

“Laiklik ilkesi doğrultusunda, bütün siyasi görüş ve düşünüşlerin dışında kalarak ve milletçe dayanışma ve bütünleşmeyi amaç edinerek, İslam Dini'nin inanç, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmek”

“Sürekli bilgi üretmek, bilgiyi toplumla paylaşmak ve güncel sorunlar hakkında yerinde ve zamanında açıklama yapmak.”

“Gerek AB ülkelerinde gerekse Türkiye'de var olan din anlayışları ve uygulamalarıyla ilgili tartışmaları yakından izlemek ve bu konuda Batı kamuoyuna sağlıklı bilgiler sunmak.”

Yukarıda özeti verilen; anayasa ile belirlenmiş Diyanet İşleri görev tanımı teoride çok güzel açıklanmış.

Gelgelelim bizler ne hallerdeyiz:

*Din siyasette öyle kullanılır hale geldi ki; seçimlerde verilen oy ahirette berat belgesi olacakmış. Cahiliye dönemlerinde; cennetin anahtarlarını satmakla bunun hiçbir farkı yoktur.

O zamanın cahilleri buna inanıyordu. Şimdi günümüzde bu berat belgesine inanan var mı bilinmez ama dinin siyasete alet edilmesinde gelinen nokta çok vahim bir durum.

*Müslüman Müslüman’ın kuyusunu kazıyor; hatta her ikisi de Allah-u Ekber diyerek boğazını kesiyor,

*Şu zamanda; Cuma namazının rekât sayısı ve teravih namazının varlığı tartışılıyor. Din adamlarımız farklı, farklı düşünüyor, oruç derseniz bazılarınca tok tutucu haplarla şikeye dönüştürülüyor, gece ile gündüz ters çevrilerek; bazı oruçlular oruçlarını; gece uyanık, gündüz de gün boyunca uyuyarak geçiriyorlar.

*Bu çağda halen ölmüşlerden medet umuluyor; Allah yerine gidip onlara aracı olmaları için yalvarıp yakarıp ağlaşıyorlar,

*Din adamlarımız üçe, beşe bölünmüş; birinin dediğini biri kabul etmiyor, hatta bazı kuralları kökten reddedenleri bile var,

*Televizyonlarda mangalda kül bırakmayan bir kısım sözde din adamları halkı dini konularda aydınlatmanın yanında bu vesileyle kaç kitap, kaç CD. Kaç dergi satarım reklamının derdine düşmüşler,

*Bazılarınca; Arap gelenekleri; sure ve ayetlerin önüne geçmiş hatta onların yerine oturmuş,

*Dualar, sureler alınır, satılır hale getirilmiş ve sahte hocalar ortalarda cirit atıyor,

*İhtiyacı olmadığı halde Hz. Muhammet’e karizma yaratmak için sanki yanındaymış gibi olur olmaz örnekler veren bir kısım sözde hocalar var, Daha da ileri giderek; Allah ve peygamberlerle konuştuğunu söyleyenler var.

*Dördüncü çocuğunun da diğerleri gibi yüzde yüz özürlü doğacağı raporlarla tescillenen bir hamile kadına “Bu çocuğu aldırırsan günaha girersin” Diyanet de böyle diyor diye fetva verenlerimiz bile var. Siz hiç elli yaşına gelmiş konuşamayan ve elleri üzerinde yürüyemeye çalışan çocukların ve ailelerinin neler çektiğini gördünüz mü?

*Cami yapımları; bazılarınca ibadet amacından ziyade bünyesinde işyeri yaratmak isteyenlerce adeta sektör haline getirilmiş ve camide para toplamanın cılkını çıkardılar.

Eskiden camide hoca; para toplama duyurusu yaptığında cümlesini bitirirken; “Allah yapacağınız hayır ve hasenatları kabul etsin.” Dediğinde cemaat gür bir sesle Amin derdi. Şimdi cemaatten tık çıkmıyor. Bunun nedeni ise insanların bundan rahatsız olduklarıdır,

*Birtakım Cami minareleri menfaat uğruna sağlığa zararlı Baz İstasyonlarının mekânı olmuş. Hatta kıble hatası yapılarak yanlış inşa edilmiş,

*Malzemeden çalınan cami minarelerinin; şiddetli rüzgârlar sonucu cemaatin tepesine düşüp ölümcül kazalara neden olmakta,

*Büyücüler ve üfürükçüler; zavallı vatandaşa cahiliye dönemindeki gibi umutlar dağıtıyor,

*Kaldırım kitapları diye tanımlanan ve din adına abuk sabuk bilgiler içeren kitaplar yayınlanıp satılıyor,

*”Keşke deveyle gelseydik” diyen hacıların hac organizasyonuna olan tepkilerine; bir kısım hocaların sorunun kaynağını araştırmak yerine:“Eziyetli hac daha kutsaldır” ve/veya ”Allah sabrınızı deniyor” diye verilen cevapları,

Bu örnekleri daha da çoğaltabiliriz. Toplumun din bilgisini merak ettim Diyanetin alo fetva hattına sık sorulan soruları araştırdım; aman Allah’ım ne cahillerimiz varmış.

Öyle sorular var ki; buraya yazmayı uygun görmedim. Belden aşağı sorular bile var. Ne siz sorun ne de ben yazayım. Sanki yazının icat edilmediği ve okuma yazmanın da bilinmediği bir cahiliye döneminde yaşıyoruz.

Sonuç olarak maalesef toplumun Din Bilgisi çok zayıf. Yeni nesil ne durumda derseniz; Onlar içler acısı ve birçok şeyden habersizler.

Diyanet İşleri Başkanına sesleniyorum: Yukarıda sıraladığım olumsuzluklar doğrudan görev alanınıza giriyor. Lütfen bu konulara el atın; bunun için gerekli olanaklara fazlasıyla sahipsiniz.

İddia ediyorum yukarıda sıraladığım olumsuzluklar son bulsun İslam Din’i daha çok sevilecek ve daha da yücelecektir. Aksini düşünmek; hele, hele konuya duyarsız kalmak İslam Dini’ne yapılacak en büyük kötülük olacaktır.

Toplumun bir ferdi olarak diyeceğim O ki; “Diyanet İşleri Hallet Şu İşleri.”

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baykan Arşivi